BRATISLAVA – Po našom vstupe do Európskej únie pravdepodobne mierne vzrastú ceny potravín, očakáva sa, že celkovo to bude asi o 8 percent. Rôzne druhy potravín zdražejú rôzne. Najviac zdražie cukor a výrobky z cukru – až o 21 percent, mlieko a mliečne výrobky – o 18 percent, obilniny a cestoviny – o 12 percent. Naopak, až o polovicu by mali zlacnieť zemiaky.
Priemerná slovenská rodina už dnes až štvrtinu svojich príjmov vydá na potraviny. Vzhľadom na zvýšené výdavky v budúcnosti jej reálne príjmy poklesnú o 1,4 až 1,9 percenta.
Tieto údaje vyplývajú z rozsiahlej štúdie expertov Svetovej banky a našich odborníkov na potravinárstvo a poľnohospodárstvo.
Prijatie poľnohospodárskej politiky, ktorá funguje v únii, bude preto nevýhodné pre väčšinu obyvateľstva, ale výhodné pre farmárov a roľníkov. Ak by Slovensko dostalo maximálnu výšku priamych platieb z rozpočtu únie, budú ich príjmy až o 50 percent vyššie. Aj bez akýchkoľvek priamych platieb, len prijatím Agendy 2000 sa príjmy roľníkov zvýšia o takmer 30 percent.
Prejaví sa to na spomínanom náraste cien potravín. „Reformy v poľnohospodárstve kvôli únii budú mať zmiešaný efekt na príjmy obyvateľstva. Nová politika bude výhodná pre roľníkov, ale znevýhodní ostatných obyvateľov, lebo vzrastú ceny potravín. Poľnohospodárske politiky kopírujúce CAP sa pokladajú za výrazne nespravodlivé. Ich negatívny vplyv sa prejaví najmä u najchudobnejších obyvateľov,“ konštatuje štúdia.
Pozitívom je, že farmárstvo začína opäť fungovať. Hoci fariem je málo, fungujú oveľa efektívnejšie ako družstvá. Hospodária síce len na 7 percentách pôdy, ale produkujú až 30 percent poľnohospodárskych výstupov. Družstvá prevádzkujú 80 percent pôdy a takmer polovica z nich je stratová.
Vstup do únie ovplyvní aj štruktúru toho, čo sa u nás bude pestovať a chovať. Očakáva sa, že sa zvýši rastlinná výroba, chovať sa bude viac hydiny a oviec. Naopak, menej ako doteraz budeme produkovať bravčové a hovädzie mäso a mlieko.
Viac v rubrike FARMÁRI