
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Duckého zmenkami v hodnote najmenej 100 miliónov korún, ktoré sa do Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) vrátili v týchto dňoch, sa podľa Pavla Kinčeša uzavrela slovenská vetva pochybných zmeniek. Naďalej otvorené ostáva doriešenie sporu medzi SPP a vlastníkmi zmeniek, ktoré sa medzi rôzne firmy dostali od českej spoločnosti Sezooz Group.
Posledných „slovenských“ 33 zmeniek plynárom vrátila firma P&J SEP z Bratislavy na základe dohody o vzájomnom započítaní pohľadávok. Podľa interpretácie SPP toto riešenie nestálo podnik „nič.“
P&J SEP bola podľa SPP založená len za účelom Duckého zmenkových aktivít a Kinčeš naznačil súvislosť medzi bratislavskou firmou a bývalým finančným riaditeľom SPP a Duckého pravou rukou Ivanom Marošom. Ten je v súčasnosti trestne stíhaný za podpísanie zmeniek za 350 miliónov korún, na ktoré si nárokuje Union Banka.
Úspešný návrat zmeniek späť do SPP označil Kinčeš za „skutočný výsledok svojej práce“ a na základe neho zotrváva na ambícii stať sa predsedom predstavenstva SPP aj napriek kauze byt. Tú považuje za jednu z hier, ktorými proti nemu bojujú „rôzne záujmové skupiny“.
Kinčeš je presvedčený, že SPP je cieľom skupinových záujmov, ktoré súvisia najmä s Duckého zmenkami a budúcou podobou plynárenstva. „Od samého počiatku som cítil tlaky,“ priznal sa včera novinárom Kinčeš. O pôvode nátlaku ale nechcel diskutovať. „Nemôžem ich jednoznačne identifikovať…. Je to viacero skupín, ktoré sa pohybujú v obchodnom svete,“ povedal.
Cieľom nátlakových skupín podľa Kinčeša bolo, aby sa SPP s vlastníkmi zmeniek dohodol na mimosúdnom vyrovnaní. Vedenie podniku presadzovalo riešenie Duckého zmeniek súdnou cestou. To, že posledný prípad sa doriešil bez súdu, považujú za prirodzenú zmenu stratégie, ktorá sa skončila úspechom.
JURAJ JAVORSKÝ