BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva spolu s predstaviteľmi Asociácie nemocníc Slovenska podrobilo tento týždeň tvrdej kritike postup zdravotných poisťovní. Tie odmietajú naplniť cenový výmer za zdravotnícke úkony stanovený ministerstvom financií.
Odvolávajú sa na svoju nesolventnosť a garantujú len minimálne ceny stanovené výmerom. Minimálne ceny nestačia potrebám nemocníc a nepokryjú zvýšené náklady spôsobené vyššími platmi zdravotníkov.
Podľa ministerstva však poisťovne peniaze majú. „Máme doklady, že poisťovne vybrali v prvom štvrťroku o 1,1 miliardy viac ako vlani. Do konca roku teda budú mať viac o takmer 5 miliárd. Tieto peniaze však poisťovne odmietajú dať do systému. Mali by zmeniť aj intersektorové členenie – na lieky poukazujú vyše 40 percent prostriedkov, hoci by to nemalo byť viac ako 30 percent. Tieto peniaze potom chýbajú v platbách nemocniciam,“ povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Martin Urmanič. Minister Roman Kováč vo štvrtok zverejnil výsledky kontroly najväčšej poisťovne – VšZP, ktorá zámerne oneskorene postupovala platby, čím porušila zákon.
Riaditelia nemocníc podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Petra Ottingera v súboji s poisťovňami pravidelne prehrávajú – sú nútení pristúpiť na zmluvy, ktoré im ponúknu.
„VšZP napríklad garantuje nemocniciam platby len za 71,5 percenta poistencov – toľko ich má z celkového počtu obyvateľov Slovenska. Sú však nemocnice, najmä malé a stredné, kde tvoria až 95 percent pacientov poistenci VšZP a potom sú výrazne podfinancované,“ hovorí Ottinger. Ak poisťovne odmietnu naplniť literu cenového výmeru, asociácia bude žiadať, aby nemocnice dočasne financoval priamo štát.
Podľa Ottingera však ani naplnenie cenového výmeru poisťovňami v plnej výške nebude stačiť na transformáciu a na zabezpečenie dostatku peňazí na vyššie platy zdravotníkov. Nevyhnutný je príspevok od štátu. „My sme za transformáciu, za redukciu lôžok, personálne zmeny. Ale tak, ako bankový sektor dostal na svoje ozdravenie peniaze, aj my potrebujeme aspoň minimálnu finančnú injekciu,“ povedal Ottinger. Podľa neho by mala byť aspoň vo výške sumy, o ktorú sa od júna zvýšia mzdy lekárov a zdravotníckych pracovníkov, teda asi 1,8 miliardy korún.
(mar)