Nič nenasvedčovalo tomu, že opozícia dnes aj s nespokojnými poslancami koalície pripraví Dzurindu o premiérske kreslo. Len raz vstúpil predsedovi vlády do reči poslanec Ján Cuper poznámkou: „Nech hovorí k veci.“
„Vidíte, akí sme boli na vás slušní,“ povedal na záver debaty poslanec HZDS Ivan Gašparovič. Dzurinda ústretovosť opätoval: „Veď ja si to vážim.“ Predseda vlády povedal, že kauza vlaky bola len „zúfalým pokusom o intrigu proti mne“. Odmietol, že by ovplyvnil vymenovanie brata Miroslava za predsedu výberovej komisie.
O funkciu už prišiel minister dopravy Jozef Macejko. Škandál rozpútal najmä list poslanca SDKÚ a člena ústavoprávneho výboru Petra Kresánka. SDKÚ ho vylúčila zo straníckych radov. Včera ho však Dzurinda na výbore sústredene počúval. Kresánek sa zmienil o nešťastnej forme komunikácie s premiérom prostredníctvom listu. Podľa neho Dzurinda o celej záležitosti nevedel, a preto nie sú logické dôvody na jeho odvolanie.
Na odvolanie predsedu vlády treba 76 hlasov poslancov. HZDS môže počítať s národniarmi a niektorými nezávislými poslancami ako Robert Fico alebo Jirko Malchárek.
Kľúčovým bude postoj klubov SOP a SDĽ. Nepredpokladá sa, že by sa pridali k opozícii ako celok. Niekoľko jednotlivcov však pád Dzurindu schvaľuje. Z SOP sú to líder strany Pavol Hamžík a poslanec Marián Mesiarik.
V SDĽ bude vraj rozhodujúci postoj expredsedu Jozefa Migaša, ktorý má na časť klubu stále vplyv. Poslanec SDĽ Jozef Klemens už raz podporil odchod premiéra. „Z morálneho hľadiska by sa tomuto pánovi malo dať na známosť, že nie je človek na svojom mieste. Keby to zaležalo len na mne, ja by som hlasoval za jeho odvolanie,“ povedal včera Klemens. (sp)
Ako sú rozložené sily v parlamente?strana počet poslancov počet poslancov
v klube za odvolanie
HZDS 43 bez Lexu 43
Národniari 14 14
SDĽ 18 4-5?
SOP 8 2-3?
Nezávislí 17 2-3?
SDK 25 —
KDH 9 —
SMK 15 —