
Príslušníci SFOR našli pri razii v dome v Pale pri Sarajeve portréty bosnianskosrbského vojnového zločinca Radovana Karadžiča. FOTO - REUTERS
Karadžiča nenašli a podľa vyjadrení predstaviteľov SFOR ho ani nájsť nechceli. Cieľom ich misie podľa agentúr bolo overiť podozrenie, či dom nevyužíva pašerácka sieť. V dome objavili niekoľko dokumentov súvisiacich s pašerákmi a „malý počet strelných zbraní“.
Razii sa prizeral domovník a jediný obyvateľ už päť rokov opusteného domu. Šesťdesiatnik Rade Glavojnič, verný rodine Karadžičovcov, stráži 15-izieb obkolesených vysokými múrmi. „Zobudili ma vrtuľníky, a keď som sa pozrel von oknom, videl som asi 30 vojakov okolo domu. Zišiel som dolu, aby som otvoril bránu, ale oni vtrhli dnu, zhodili ma na zem a zviazali ma,“ povedal Glavojnič agentúre AP. Vojaci najprv prvé dvere vyhodili do vzduchu a cez druhé sa prestrieľali. Potom asi pol hodiny prezerali dom a zhabali niekoľko počítačových diskiet a videokaziet z rodinných osláv. Karadžičova manželka Ljiljana prišla do domu krátko po razii. Akciu označila za pokus o zastrašenie jej rodiny. „Je celkom zrejmé, že Radovan sa nemôže skryť pod koberec,“ povedala. „Mohli to urobiť slušnejšie. Niekoľkokrát sa so mnou stretli. Mohli si vypýtať kľúče,“ povedala Karadžičova manželka. „Ak vojaci SFOR robia takéto veci, naozaj by sa mali báť novovytvoreného súdu,“ dodala prekvapivo žena vojnového zločinca v súvislosti s Medzinárodným trestným súdom (ICC), ktorý má súdiť vojnové zločiny spáchané vo svete.
Kontroverzný súd začal oficiálne pôsobiť v pondelok. Spojené štáty však požiadali o vyňatie svojich občanov z jurisdikcie ICC s odôvodnením, že sa môžu stať terčmi politicky motivovaných žalôb - inak vraj stiahnu svojich vojakov z bosnianskej misie.
Jednotky SFOR, v ktorých pôsobia aj americkí vojaci, podliehajú dohode medzi NATO a bosnianskou vládou, a nie OSN. (zo, tasr)