Chceli hovoriť verejne, ale zabránili novinárom, aby tváre ich samých zverejnili. Dokonca novinárov na tlačovke snímali, hoci, naopak, novinári nesmeli robiť žiadny obrazový záznam. V akej hlave sa už môže zrodiť nápad vystúpiť na verejnosť pod vlastným menom a zároveň chcieť ostať v anonymite?
Zdalo sa, že na Černáka nikto nemá. Postupoval systematicky a efektívne. Tigra Novotného odrovnal tak spektakulárne, aby to nikto zasvätený neprehliadol. Bomba zmontovaná v Černákovej garáži pripravila o život mafiánskeho šéfa z Čiernej nad Tisou menom Július Tóth.
Dunajskostredského bossa Pápaya si podriadil tým, že ho zbavil predošlého bossa zápasníkov Siposa. Potom prišla na trikrát poprava obávaného košického bossa Holuba. Vzápätí sa Holubov nástupca Kolárik plne podriadil Černákovi.
Žilinský boss Gorila skončil tiež pod strelami kata Čističa, ktorého poslal Černák. Oša Kucmerku a jeho bandu ani nemusel zvlášť presviedčať, aby sa podriadili. Reichel v Poprade sa stiahol. V krvavom roku 1997 Černák ovládol Slovensko.
Ale nemalo to trvať dlho.
František Mojžiš – zvestovateľ protimafiánskej sebaobrany
Zločinecký príbeh Mikuláša Černáka je výnimočný aj tým, že narazil na výnimočných protivníkov. Proti mafiánskemu vydieraniu sa bránili obete rôzne – šli na políciu a svedčili, začali sa schovávať, hľadali inú mafiánsku ochranu, zo zúfalstva svojich vydieračov zabili alebo zranili... Nič z toho neostalo bez následkov, nebolo to čisté riešenie. František Mojžiš také riešenie nielen našiel, ale aj účinne použil.
Historický začiatok konca banskobystrickej CBS Security 3 prišiel 25. augusta okolo 16.30, keď podnikateľa Mojžiša navštívil v jeho vtedy už známej firme Drukos 45-ročný ekonóm so skúsenosťami v renomovaných bankových inštitúciách ako VÚB (ale aj Banka Slovakia, ktorá skrachovala) Ing. Július Gašpar. Jeho ponuka bola taká nezvyčajná, že majiteľovi Drukos-u chvíľu trvalo, kým pochopil, že ide o sprosté vydieranie.
A keďže za vtedajšieho ministra vnútra bola malá pravdepodobnosť domôcť sa ochrany majetku a života, Mojžiš zareagoval pohotovo a najmä originálne. Ako to výstižne nazvali vo svojom článku novinári Daša Matejčíková a Palo Rýpal – využil stredoveké cirkevné právo azylu.
Zakrátko spolu so spoločníkmi previedol všetok majetok ich firmy Drukos aj s dcérskymi spoločnosťami a ročným obratom viac ako tri miliardy korún ročne na Spoločnosť pre chudobných a chorých pod správou Rímskokatolíckeho biskupského úradu v Banskej Bystrici, založenú za tým účelom. A zverejnil to.
Anonymná tlačovka
Černákovci boli postavení do nečakanej situácie a začali robiť chyby. Gašpar bol totiž ich vydieračský emisár. Zvolali tlačovku, na ktorej sa dokonale znemožnili. Už len tým, že Mojžiš ich predtým priamo nemenoval. Takto trafená hus zagágala, a pekne falošne.
Chceli hovoriť verejne, ale zabránili novinárom, aby tváre ich samých zverejnili. Dokonca novinárov na tlačovke snímali, hoci, naopak, novinári nesmeli robiť žiadny obrazový záznam. V akej hlave sa už môže zrodiť nápad vystúpiť na verejnosť pod vlastným menom a zároveň chcieť ostať v anonymite?
Vyhlásili, že s vydieraním Františka Mojžiša a Drukos-u nemajú nič spoločné. To len niekto zneužíva ich počestné meno a s takými nechcú mať nič spoločné. Na tlačovke to vyhlásil ich anonymný ekonomický poradca, ktorého novinári vzápätí identifikovali ako Ing. J. Gašpara, ktorým celý škandál s vydieraním Františka Mojžiša a Drukos-u začal.
Zaprisahali sa, že žiadny ich zamestnanec nebol trestne stíhaný alebo trestaný. Pritom tretí spolumajiteľ Security 3, popri M. Černákovi a M. Kaštanovi to bol Michal Ondrejčák, bol vtedy už viac ako rok vo väzbe. Ten bol zakladateľom CBS, ktorá sa pôvodne volala Security 3M (Mikuláš, Miloš, Michal).
Ondrejčák bol za obchodovanie so ženami a marenie výkonu úradného rozhodnutia aj právoplatne odsúdený na tri roky nepodmienečne. Vďaka tomu zmizlo písmeno M s názvu firmy.
Do decembra 1997 sa do vyšetrovacej väzby v Banskej Bystrici dostalo ďalších desať mužov obvinených z vydierania, ktorí boli zamestnancami či spolupracovali so Security 3. Traja z nich (23-ročný Tomáš D., 27-ročný Ján H. a 34-ročný Zdenko D.) konkrétne za vydieranie majiteľa kaviarne v Revúcej, od ktorého fyzickým násilím vynútenou zmluvou žiadali 1,6 milióna korún a jeho auto.
Černákom poverený šéf tejto CBS-ky Ján Červenec bol neskôr obvinený z viacerých trestných činov vrátane pokusu o vraždu.
Černákovcom sa tlačovka vymkla z rúk. Viaceré otázky novinárov smerovali totiž k Černákovi a jeho úlohe v podsvetí, ktorú samozrejme poprel slovami: „Vidíte tu nejakého bossa podsvetia?“ Kaštan k tomu kvetnato dodal: „Neviem, že by sme boli nejaké zvery alebo hovädá.“
Černáka rozhorčilo, keď mu novinári pripomenuli vyhlásenie ministra Krajčiho, že najvyšší bossovia podsvetia dovolenkujú v exotických krajinách, práve vtedy, keď bol Černák na Kanárskych ostrovoch. Novinárku, ktorá si trúfla položiť na tejto kurióznej černákovskej tlačovke odvážnejšie otázky, o pár dní anonym po telefóne upozornil, koľko toho vie o jej deťoch. Doteraz sa na túto tému odmieta baviť bez utajenia jej mena.
Koniec Security 3
Ale kauza Drukos bola aj na mečiarovský režim priveľa. Najmä, keď po podraze Baret Security sa František Mojžiš nestiahol, odmietol sa naďalej schovávať aj s rodinou v zahraničí a prešiel do protiútoku.
Po tlačovke Security 3 usvedčil zápisnicou aj videozáznamom Ing. J. Gašpara z vydierania a prokurátor Krajskej prokuratúry podal žalobu na Okresný súd v Banskej Bystrici. Ten neskôr obžalovaného odsúdil na desať mesiacov podmienečne.
Mojžiš s rodinou so štyrmi deťmi sa v úkryte (dokonca aj priamo na biskupskom úrade) pod permanentnou ochranou strážnej služby konečne dočkali aj policajnej ochrany. Ešte v marci 1998 (osem mesiacov po návšteve výpalníckeho inžiniera Gašpara) ho táto ochrana stála toľko, že vyhlásil: „Tento účet predložím ministerstvu vnútra, ktoré by sa malo postarať o bezpečnosť každého občana, ktorý platí dane a dodržiava zákon.“
Neskôr rozhovor pre Plus 7 dní začal slovami: „Vypadala mi polovica vlasov, beriem dvojnásobné lieky na srdce a zase fajčím.“
Súčasne si František Mojžiš požiadal o licenciu na vlastnú bezpečnostnú službu, k čomu pre médiá povedal: „Požiadali sme o licenciu, je však absurdné, aby sa tu vytvárali akési súkromné armády, pretože sa tu ľudia necítia bezpečne.“
Práve prebiehala novým zákonom vyvolaná zmena CBS na SBS (súkromnobezpečnostné služby), ktorých fungovanie už podliehalo prísnejšej kontrole. Security 3 o novú licenciu nepožiadala, čím automaticky zanikla. Ťažko sa čudovať, veď polícia medzičasom zaistila päť ich vozidiel, ktoré boli ukradnuté a vzápätí protizákonne legalizované.
Do konca roku 1997 boli aj šéfovia černákovského gangu za mrežami.
Text je úryvkom z kníh Boss všetkých bossov a Mikuláš Černák.
Autor: Gustáv Murín