KLAGENFURT – Dvadsiaty šiesty laureát Ceny Ingeborg Bachmannovej sa volá Peter Glaser a je z Grazu. Rakúsky autor nadchol sedemčlennú porotu textom Príbeh o ničom. Cena bola preňho zároveň aj narodeninovým darčekom – P. Glaser mal v nedeľu štyridsaťpäť rokov. Cena sa udeľuje na počesť Ingeborg Bachmannovej v Klagenfurte, kde sa narodila. Je dotovaná sumou 21 800 eur a považuje sa za jedno z najvýznamnejších ocenení za prvotiny v nemeckom jazykovom priestore.
Na dvadsiatom šiestom ročníku Dní nemecky písanej literatúry sa tri dni prezentovali dosiaľ nezverejnené texty autorov z Nemecka, Rakúska a zo Švajčiarska.
Peter Glaser je prvým rakúskym laureátom tejto ceny od roku 1995. Rozhodovanie bolo tentoraz dramatické, lebo sympatie poroty boli rozdelené veľmi rovnomerne: Glaser, ktorý je pre reumatické ochorenie odkázaný na invalidný vozík, sa presadil proti nemeckej autorke Anette Pehntovej, považovanej za favoritku.
V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi bola Bachmannovej cena tentoraz takmer nudná. Texty, ktoré sa na nej čítali, nikoho nepobúrili a ani nevyvolali žiadne zásadné literárne diskusie. Porotcovia boli často skôr bezradní a mali problém vybraným textom porozumieť. Porote sa ušla aj kritika niektorých prítomných, ktorí mali námietky ku kritériám výberu.
V dvoch častiach oceneného textu, Juh aj Sever, Glaser spojil ľúbostný príbeh s cestou, ktorú rozprávač absolvuje zo Stredozemia do severného Nemecka, kde Glaser predtým žil. Porota vyhlásila tento text za „príbeh o znameniach lásky“ a zároveň „paródiu na globálny svet“. A tiež za „rozlúčku s deväťdesiatymi rokmi“. Zvlášť chválila jeho jazyk a panoptickú štruktúru príbehu, ktorá odzrkadľuje naše dnešné vedomie v jeho roztrieštenosti. Tento text je primeraným spôsobom politicky aktuálny – zahŕňa blízkovýchodný konflikt aj 11. september v podobe „senzačných obrazov“.
(mf, dpa)