Životná úroveň v krajinách strednej a východnej Európy je vyššia ako naznačujú oficiálne štatistické údaje, pretože ekonomické údaje nezohľadňujú vyššiu kvalitu tovarov a služieb. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovali Randall Filer a Jan Hanousek, ekonómovia pražského inštitútu CERGE-EI.
Štúdia naznačuje, že miery inflácie v regióne boli výrazne zveličené, a to predovšetkým v dôsledku rastu kvality tovarov a služieb, ktorý sa nepremietol do štatistických údajov. Viac ako polovicu cenového rastu v Českej republike od začiatku 90. rokov je možné pripísať zlepšeniu kvality produktov, a preto by sa nemala počítať ako inflácia. „Zdá sa, že spotrebitelia žijú oveľa lepšie ako v roku 1989 a lepšie, ako naznačujú štatistické údaje,“ povedal Filer.
Z teórie vyplýva, že ak sú údaje o inflácii výrazne vychýlené smerom nahor, reálny ekonomický rast v regióne býva oveľa rýchlejší, ako sa oficiálne uvádza, pretože údaje o nominálnom raste hrubého domáceho produktu sú podhodnotené. „Pre všetky krajiny vo východnej Európe to znamená, že na začiatku 90. rokov sa zaznamenal jeden-dva roky pokles a následne solídny rast,“ povedal Filer.
Spoluautor štúdie si myslí, že ak je rozdiel v životnej úrovni medzi členmi Európskej únie a kandidátskymi krajinami nižší, integrácia kandidátov do únie a prijatie eura by mali byť jednoduchšie. Dodal, že Európa nemusí mať veľké obavy z očakávaného prílevu pracovnej sily z východu, a taktiež nebude zrejme musieť poskytovať takú vysokú finančnú podporu na rozvoj, ako sa očakáva. Mnohí ekonómovia sa domnievajú, že miery inflácie boli prehnané dokonca aj vo vedúcich ekonomikách ako USA, ale miera zveličenia je v tranzitívnych ekonomikách oveľa väčšia. (sita)