
foto archív
Za akých podmienok sa budú môcť obe poisťovne spojiť, úrad ani Allianz neinformovali. Na podmienky rozhodnutia sa môže vzťahovať obchodné tajomstvo, povedala tlačová tajomníčka úradu Wanda Závadská. „Allianz podmienky buď splní, alebo sa proti prvostupňovému rozhodnutiu Protimonopolného úradu odvolá,“ povedala pre TASR Závadská.
Ani Allianz sa k rozhodnutiu zatiaľ nechce veľmi vyjadrovať. Poisťovňa zatiaľ oznámila len to, že využije pätnásťdňovú lehotu a rozhodnutie posúdi.
V súvislosti so spojením Allianz čaká ešte na vyjadrenie Úradu pre finančný trh, ktorý ho musí tiež schváliť. Povolenie na predaj akcií poisťovne nemeckému investorovi už vydal.
Úrad o spojení dvoch popredných poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu začal rozhodovať už začiatkom februára. Podľa niektorých informácií hrozilo, že spojenie nepovolí, ale nakoniec rozhodol tak, ako sa vo všeobecnosti predpokladalo. Povolil spojenie, čím potvrdil, že to nespôsobí obmedzenie súťaže na poistnom trhu, ale určil si nejaké podmienky.
Tieto podmienky by sa mohli týkať zníženia alebo obmedzenia poistného kmeňa (počtu poistných zmlúv) v niektorých rizikách, ako napríklad priemyselné riziká alebo poistenie domácností. Prípadne by mohlo ísť o povinne zmluvné poistenie motorových vozidiel, kde majú obe poisťovne spolu približne 70 percent.
Aj keď v nasledujúcich rokoch bude mať Slovenská poisťovňa/Allianz veľmi silné postavenie na trhu, ani podľa odborníkov by to nemalo mať negatívny vplyv na trhu. Slovenská poisťovňa mala v minulosti monopol, ale jej podiel na trhu postupne klesal. Tento trend bude pokračovať, hoci v dôsledku spojenia s Allianzom sa o niečo predĺži. Nikde vo vyspelých štátoch nemá jedna poisťovňa viac ako 50 percent a k tomu smeruje vývoj aj na slovenskom trhu.
Okrem toho, že bývalá štátna Slovenská poisťovňa stráca svoj podiel na úkor svojich konkurentov, vstup investora môže viesť aj k tomu, že sa bude zbavovať niektorých druhov poistení, ktoré sa jej neoplatia. Aj prípadná zmena podmienok a cien môže viesť k úbytku klientov.
Privatizácia Slovenskej poisťovne sa začal v lete minulého roku. Po približne šiestich mesiacoch štát vybral ako najlepšiu ponuku nemeckého poisťovacieho gigantu Allianz. V záverečnej fáze privatizácie bol jeho súperom holandský Aegon, ktorý tu ešte nemá zastúpenie.
Allianz za približne 67 percent akcií poisťovne ponúkol 144,925 milióna eur, čo je o niečo viac ako 6 miliárd korún. Ďalších 24 percent akcií kupuje od Penta Group a možno časom získa aj akcie ďalších akcionárov.
GABRIEL KÁDASI