BRATISLAVA – V zákone o štátnej službe sú chyby, ktoré znemožňujú jeho úplné použitie v praxi, tvrdí predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai. Odstrániť ich má novela, ktorú podnietil práve jeho úrad. Zákon pritom platí len tri mesiace.
Veľkým problémom napríklad je, že sa nedajú zložiť komisie, ktoré organizujú výberové konania na miesta v štátnej službe. Podľa zákona totiž päťčlennú výberovú komisiu môžu tvoriť len zamestnanci s tzv. definitívou. Tú však majú len vedúci úradov ústredných orgánov štátnej správy. A tých je 26. Ostatní, ktorí do 31. mája požiadali o prijatie do štátnej služby, sú buď v tzv. dočasnej alebo prípravnej štátnej službe. Konkurzy tak vlastne nemá kto organizovať, a teda ani prijímať nových zamestnancov na voľné pracovné miesta.
„Nemôžeme tak urobiť napriek tomu, že nám ministerstvá oznamujú voľné miesta. Podľa dnešného zákona nie sme schopní zložiť výberovú komisiu,“ hovorí Plai. To sa však podľa neho týka aj disciplinárnej či odvolacej komisie. Práve novela má umožniť, aby členmi komisií boli aj zamestnanci v dočasnej štátnej službe, teda tí, ktorí majú prinajmenšom dvojročnú prax.
Definitívu dostanú štátni zamestnanci až po tom, čo počas dvoch nasledujúcich rokov absolvujú kvalifikačné skúšky. Tie už niekde aj prebiehajú. Úradníčka Jana, ktorá pracuje na Okresnom úrade v Prievidzi, hovorí, že to bola takmer fraška. „Tí, čo nás skúšali, nám rozdali testy a odišli z miestnosti. Pokiaľ viem, všetci spravili.“
Otázky sa týkali najmä zákonov, na základe ktorých dochádza k prechodu právomocí zo štátnej správy na samosprávu. Ku každej z nich boli tri možnosti. „Počula som však, že na niektorých iných odboroch to bolo tvrdšie a niektorí aj neprešli. Robilo sa to formou ústnych pohovorov,“ dodáva Jana.
Ďalším problémom zákona je, že úradníka nemožno napríklad preložiť, odvolať či vymenovať do vedúcej pozície, ak nemá definitívu. Plai chce preto zmeniť aj túto časť zákona a „ak sa tak nestane, budeme vo veľmi vážnej situácii a nebudeme schopní pri uplatňovaní zákona postupovať ďalej,“ upozorňuje.
Odpoveď na otázku, prečo sa na to nemyslelo už pri príprave zákona, Plai podľa svojich slov pozná. „Žiaľ, naša legislatívna prax je taká, že sa tie muchy vychytávajú až v priebehu uplatňovania zákona,“ tvrdí.
Národná rada by sa novelou mala zaoberať dnes. Plai je presvedčený, „že si poslanci uvedomia vážnosť tejto chvíle“.
(joč)