
Časť končí v septembri
Doterajší pracovníci štátnej správy, ktorí spĺňajú zákonné podmienky (dva roky nepretržitého pracovného pomeru v úrade plus kvalifikačné predpoklady) mali do 31. mája písomne požiadať o prijatie do štátnej služby. Ak to neurobili, pracovný pomer sa im ukončí najneskôr 30. septembra.
BRATISLAVA – Mnoho zamestnancov štátnej správy už nemá záujem pracovať v nej aj naďalej. Tvrdia, že požiadavky, ktoré stanovuje zákon o štátnej službe platný od 1. apríla, nie sú primerané ponúkaným tabuľkovým platom.
Napríklad vysokokvalifikovaný štátny zamestnanec v špičkovej platovej triede môže dosiahnuť do dvoch rokov praxe najvyšší plat 13 170 Sk, so štyrmi rokmi praxe 13 960 Sk.
Nový zákon o štátnej službe sa týka okolo 36-tisíc zamestnancov ministerstiev a ďalších orgánov štátnej správy, okresných a krajských úradov a špecializovanej štátnej správy vrátane daňových úradov. Je na nich oveľa prísnejší – kladie vyššie požiadavky na odbornejšie vykonávanie štátnej služby.
Zákon tiež minimalizuje závislosť štátnej správy od politickej moci. Napriek tomu sa mnohí štátni zamestnanci po výmene vlády obávajú neistoty prípadne prípadných prekážok v postupe.
„Rozhodnúť sa v máji, či zostanete v službe, keď ste štyri-päť mesiacov pred voľbami a nepoznáte programové vyhlásenie budúcej vlády, to môže byť dôvod pre odchod zo štátnej služby, ale nevylučujem návrat cez konkurz,“ hovorí generálna riaditeľka sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády Jana Kviečinská, ktorá nepožiadala o prijatie do štátnej služby.
Z podobných dôvodov oň nepožiadala ani riaditeľka odboru koordinácie projektov Úradu vlády Kinga Novotná, ktorá vidí aj ďalšie limity. „Mladý perspektívny človek s dosť vysokou kvalifikáciou sa potrebuje rozvíjať. Tu sa od neho chce časovo náročná práca, neraz aj cez víkendy, ale za nepomerne menšie peniaze, než ako keby to človek vykonával na živnosť.“ Ako mladý človek si sama vie predstaviť svoje finančné zázemie aj lepšie. Má dve vysoké školy, ale zákon stavia práve mladým v platových tabuľkách bariéry, ktoré sa nedajú prekročiť. „Na to, aby som sa v podmienkach nového zákona dostala na súčasnú pozíciu, by som potrebovala šesť rokov praxe. Ale mám len necelé dva roky.“
TÁŇA RUNDESOVÁ