Kodaň/Brusel 1. júla (TASR) - Dánske predsedníctvo v EÚ a Európska komisia dnes v Kodani potvrdili odhodlanie ukončiť v decembri tohto roku prístupové rokovania podľa možnosti až s desiatimi kandidátskymi krajinami a dohodli že, sa budú spoločne spolupracovať na splnení tohto cieľa.
"Hlavnou prioritou Dánska je dokončiť rozhovory až s desiatimi krajinami. Urobíme všetko pre to, aby sa to podarilo," vyhlásil po tradičnom stretnutí vlády predsedajúcej krajiny s komisiou dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen.
Podľa jeho slov sa dánska vláda i EK plne zhodujú v stanovených cieľoch i spôsobe, ako ich dosiahnuť. "Spoločne s našimi partnermi som presvedčený, že budeme schopní dosiahnuť tieto výsledky," uviedol dánsky premiér.
"Máme spoločné ciele a spoločné predstavy o tom, čo treba urobiť a ako to treba urobiť. Rozšírenie je najvyššou prioritou," dodal šéf EK Romano Prodi.
Ukončenie rokovaní s desiatimi krajinami v roku 2002 je podľa Rasmussena "historickou príležitosťou pre Európu a jedinečnou šancou využiť toto okno príležitosti".
"Musíme uspieť," vyhlásil odhodlane. Vyjadril nádej, že rokovania sa podarí ukončiť s desiatimi krajinami, vrátane Slovenska, avšak nemusí to byť za každú cenu desiatich krajín. Všetci budú hodnotení podľa vlastných dosiahnutých výsledkov.
"Dúfame, že všetkých desať krajín bude pripravených, ale ak nie, budeme aj tak pokračovať. Žiadna krajina, ktorá bude pripravená, by nemala čakať na ostatné, ktoré nebudú," upozornil dánsky premiér, ktorý však "dúfa a očakáva", že všetkých desať kandidátov bude v decembri pripravených.
Rasmussen upozornil, že rokovania sa musia ukončiť na decembrovom summite v Kodani, pretože aj malé oneskorenie môže spôsobiť výrazný odklad rozšírenia.
Čo sa týka sporného financovania celého procesu, Prodi zdôraznil, že až do konca roku 2006 EÚ nepotrebuje žiadne dodatočné peniaze. Rozpočet, ktorý EK navrhla, rešpektuje limit 1,27 percenta HDP, stanovený pred tromi rokmi v Berlíne. "Využili sme každé jedno euro, ale dodržali sme limit," povedal šéf exekutívy EÚ.
Na margo spornej otázky priamych platieb pre farmárov nových krajín uviedol, že návrh komisie postupne ich zavádzať od počiatočnej výšky 25 percent je "jediný životaschopný". Rasmussen v tejto súvislosti prisľúbil, že spoločné stanovisko k tejto otázke predloží "najneskôr úplne na začiatku novembra".
Prodi je presvedčený, že jeden mesiac pred summitom v Kodani bude dostatočný na dohodu s kandidátmi, ak sa všetky ostatné problémy podarí vyriešiť už pred tým.
"Problém bude či áno alebo nie, pretože tam nebude veľa možností," uviedol. Spolu s Rasmussenom však odmietli, že by EÚ postavila kandidátov do situácie "take it or leave it" - teda ber, čo ponúkame, alebo nechaj tak.
Obaja vyjadrili nádej, že írski voliči schvália v jesennom druhom referende Zmluvu z Nice, ktorá je nevyhnutná pre rozšírenie. EÚ podľa nich nepripravuje žiadny "plán B" pre prípad neúspechu.
"Ak sa Íri rozhodnú blokovať Nice, nemáme žiadnu alternatívu. Preto je referendum také dôležité a dúfam, že si to obyvatelia Írska uvedomia," uviedol Prodi.
Tradičným stretnutím dánskej vlády a Európskej komisie sa dnes začal pracovný program dánskeho predsedníctva v EÚ. Dánsko bude únii predsedať do konca roka, 1. januára 2003 ho vystrieda Grécko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem