„Moc terorizuje intelektuálov tým, že ich stavia pred voľbu: buď budú podporovať militantný režim, alebo môžu čakať islamské tresty,“ povedal Elias Khoury pre nemecký týždenník Die Zeit. „No v skutočnosti,“ uzatvára Khoury, „je nepriateľom diktatúra, a nie islam.“ Ani samovražedné atentáty podľa neho v skutočnosti nepochádzajú z nejakej islamskej predstavy - to si myslí len Západ. „S tým začalo ľavicové nacionalistické hnutie.“
Vo svojej performance, ktorú uviedli na bonnskom festivale Divadlo kultúr sveta, ukazuje Khoury videonahrávku samovražedného atentátnika z libanonskej komunistickej strany. Chce tým otvoriť diskusiu o tejto tabuizovanej téme, ktorá však „nestojí na martýrstve a svätosti“.
Ďalšou príčinou zdržanlivosti arabských intelektuálov v západných médiách sú predsudky Západu. „Nútia nás zaujímať postoje, proti ktorým sme vždy bojovali. Intelektuál, ktorý celý život kritizoval arabský režim, ho odrazu má obhajovať,“ hovorí vo svojej vlasti vysoko uznávaný autor Elias Khoury.
Jeho posledný román Yalo je o arabských väzeniach a metódach mučenia, ktoré sa v nich bežne praktizujú. „Čiže o pokuse arabských vlád demoralizovať občanov,“ vyhlásil Khoury. V niektorých arabských krajinách knihu zakázali. V nemčine a angličtine vyšli jeho romány Kráľovstvo cudzincov a Tajomný list. V poslednom čase pracuje na téme krvavej prehistórie libanonskej občianskej vojny (1975- 1990).