
K oporám hydinárov patril skúsený strednopoliar Jozef Kostelník (vpravo), ktorý pôsobil nielen v Tatrane Prešov, ale aj v pražských celkoch Dukle a Sparte. FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR
KOŠICE - V jarnej časti druholigovej sezóny prišiel k mužstvu Čane tréner Peter Fecko, ktorému sa však už nepodarilo zle rozohraný ročník udržať, a tak sa hydinári z Čane museli vrátiť späť do najvyššej regionálnej súťaže riadenej VsFZ. V nej sa dlho neohriali a hneď si vybojovali postup späť. Spolu s asistentom Stanislavom Izakovičom dokázali vtlačiť hráčom pečať ofenzívneho štýlu hry, ktorý slávil úspech. Začiatok sezóny však favorita nezastihol v najlepšej pohode, ale po piatom kole už hydinári dvíhali hlavu hore a na súperov sa pozerali akoby z vyššieho poschodia. Neprehrali deväť stretnutí za sebou a s osembodovým náskokom zimovali na prvom mieste.
„Každý od nás očakával víťazstvá, avšak mužstvo prešlo poriadnou obmenou, preto nám dlhšie trvalo než sme sa rozohrali,“ hovorí tréner Peter Fecko. „Snažili sme sa od začiatku budovať mužstvo tak, aby bolo pripravené hrať vo vyššej súťaži. Do mužstva sme postupne zabudovali nové tváre, či už brankára Rebeja, či útočníka Voroňáka, ale aj ďalších.“
Čaňa po slabšom úvode potom diktovala tempo. V závere trocha poľavila, no v posledných troch kolách nedostala ani gól a dala deväť. Treťoligovému peletónu hydinári jasne dominovali a vyhrali ho s dvadsaťbodovým náskokom pred druhým Svitom, ktorý nazbieral 48 bodov. „Mali sme náročný program, veď okrem prvenstva v lige sme zvíťazili aj v regionálnej časti Slovenského pohára. V závere toho mali hráči dosť a prejavila sa aj únava. V jarnej časti sme prehrali len s Trebišovom a v poslednom domácom meraní síl sme zdolali druhý Svit 6:0. Aj tieto momenty naznačujú, že náš opätovný postup je oprávnený,“ povedal P. Fecko. Jeho zverenci prehrali počas celého ročníka len štyri stretnutia a mali vysoko aktívne skóre 88:26. Už to naznačuje, že ich najväčšia sila bola práve v ofenzíve, kde najlepším strelcom bol 26 gólmi Miloš Gallo.
Čana hrala najkrajší futbal
Hydinári hrali spomedzi všetkých treťoligistov najkrajší futbal, ich kreativita a variabilita právom slávila úspech. Snažili sa hrať pre oko diváka, avšak nezabúdali ani na zadné vrátka. „Dosiahli sme niekoľko výrazných výsledkov, no s blížiacim sa záverom súťaže sme museli myslieť aj na defenzívu. Predsa len II. liga je náročnejšia súťaž, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži,“ priznáva P. Fecko.
Defenzíva rovnako ako ofenzíva stála na pevných nohách a trojica brankárov, ktorá sa počas sezóny vystriedala medzi tromi žrďami, inkasovala len 26 gólov z tridsiatich stretnutí. „Domnievam sa, že aj posledný výsledok naznačil opodstatnenosť nášho postupu. Podobne ako v sezóne, aj v súboji so Svitom sme potvrdili našu suverenitu. Nechcem žiadneho zo súperov uraziť, ale musia uznať, že sme nad nimi čneli o celé poschodie. V jarnej časti sme ukázali, že držať krok s nami nebude ľahké. Postupová eufória však musela rýchlo pominúť, aby sme sa mohli bez problémov pripraviť na naše opätovne účinkovanie v druholigovej spoločnosti,“ hovorí Peter Fecko.
Východniari dva dni po skončení súťažného ročníka odišli na desať dní do Chorvátska na dovolenku, ktorá bola odmenou za postup.
Postup vybojovali - brankári: Attila Dedinský, Marián Rebej, hráči do poľa: Peter Brunacký, Ján Čižmár, Richard Gábor, Maroš Gallo, Miloš Gallo, Daniel Grác, Ján Kohút, Jozef Kostelník, Ľubomír Maďarík, Martin Maťaš, Štefan Mihálik, Albín Mišenčík, Peter Mižák, Ľubomír Puhák, Štefan Voroňák, František Kundra, Roman Pazúr.
JAROSLAV GLOVIČKO