ZVOLEN - Futbalová legenda Josef Masopust, najlepší hráč starého kontinentu v roku 1962 a člen strieborného tímu na MS 1962 v Chile, zavítal deň pred finále majstrovstiev sveta Brazília - Nemecko do Zvolena, kde oslavovali 100. výročie organizovaného športu v meste. Vo svojom tipe na šampióna uprednostňoval Brazíliu. „Pred samotným šampionátom boli moje prognózy v inej polohe, no vyvinulo sa to inak. Myslel som si, že šampiónom sa stane európske mužstvo, veril som Taliansku, Španielsku a Francúzsku, no všetky vypadli, najhoršie pochodili bývalí majstri sveta Francúzi. Teraz proti sebe nastúpi zástupca Južnej Ameriky a Európy. Myslím si, že Nemci, aj keď ich charakterizuje bojovný duch, húževnatosť, disciplína v hre, nebudú stačiť na improvizačné schopnosti Juhoameričanov a Brazília sa presadí,“ povedal 24 hodín pred finále Masopust.
V čom Josefa Masopusta potešili alebo sklamali terajšie majstrovstvá sveta? „Sklamali ma hlavne niektorí rozhodcovia. Bohužiaľ, FIFA akoby si neuvedomovala, že keď je niekto z Trinidadu a ich domáca súťaž nestojí za nič, tak aj rozhodca bude stáť za nič. Tam, kde má futbal vysokú úroveň, rastú aj výkony rozhodcov. Presvedčili sme sa o tom, že množstvo rozhodcov urobilo na šampionáte také zásadné chyby, že ovplyvnili postup alebo nepostup niektorých mužstiev. Pozitívne zostalo poznanie, že futbal je skutočne záležitosť všetkého ľudstva na všetkých svetadieloch. Je len otázka budúcnosti, ako si rozvojové krajiny s futbalom poradia. Napríklad taký Senegal, africké mužstvo, všetci jeho hráči pôsobia v Európe. Osvojili si futbalový prejav starého kontinentu, a to sa prejavuje aj na celej jeho hre. Predpokladám, že časom si aj väčšina ďalších krajín Afriky a Ázie osvojí takúto organizovanosť hry, taktickú vyspelosť, disciplínu v hre do takej miery, že budú ešte väčšími konkurentmi európskych alebo juhoamerických mužstiev.“
Vo finále MS proti Brazílii hral Josef Masopust v roku 1962 v Chile, dokonca jej strelil aj gól do Gilmarovej siete. Možno s odstupom desaťročí porovnať súčasnú Brazíliu s tou spred 40 rokov? „Dnešná Brazília ťaží zo zlepšenej kolektívnej hry aj preto, že veľa jej reprezentantov hrá v Európe, kde sa naučili disciplinovanosti v hre. Už nie sú takí individuálni, ako bývali kedysi, a preto si myslím, že toto mužstvo je o niečo kvalitnejšie ako to z minulosti.“
Josef Masopust je aj ako 71-ročný futbalovo aktívny naďalej. V nemeckom Karlsruhe vo futbalovej škole Portas dohliada na talenty 12- až 16-ročných. (tasr)