Heads Up / Divyd
Album na prvý pohľad neznámej skupiny je vlastne ďalším albumom Andyho Narella, najvýznamnejšieho hráča na steel pans. To je pozoruhodný nástroj v tvare dvoch kovových súdkov. Zrodil sa v štyridsiatych rokoch na Trinidade (zo špeciálne vyklepaných barelov na naftu) a sú charakteristické pre hudbu karibskej oblasti. Udiera sa na plôšky, ktoré sú naladené a hrá sa na nich melódia. Narell je Američan, členovia kapely, inak skvelí džezoví hráči, sú z frankofónnych ostrovov Martinique a Guandaloupe, čo zaručuje celkom slušný mix vplyvov. Dominujúci prvok je, samozrejme, karibský. Táto príjemná, jednoduchá (v intenciách džezu samozrejme), melodická a odsýpajúca hudba má farbu Tequily Sunrise, ktorú popíjame na sklonku dňa na dovolenke za krvavé peniaze. Ale my sme spokojní, lebo si to môžeme dovoliť.
Dizzy Gillespie Alumni All Stars Big Band: Things To Come
Telarc Jazz / Divyd
Dizzy Gillespie bol kedysi novátor, ktorý zatriasol džezom. Big band, ktorý nesie jeho meno, novátorský nie je, ale CD obsahuje kopec kvalitnej muziky. Orchester tvoria predovšetkým ľudia, ktorí si v Gillespieho big bande brúsili ostrohy, kým ešte žil (zomrel v roku 1993 vo veku 76 rokov, čo je mimoriadny výkon vzhľadom na to, že prežil búrlivé obdobie be-bopu, ktoré predčasne pochovalo takmer všetkých zúčastnených). Na tomto albume máme možnosť vypočuť si, ako hrajú títo páni muzikanti naživo. Aranžmány sú pestré, dynamika lieta od piana do fortissima, sólisti excelujú, ale neexhibujú. Skrátka, pekné bigbandové cédečko. Aha, a aby som nezabudol na repertoár: Benny Golson, Thelonious Monk (vydarená verzia Round Midnight), Quincy Jones, Ray Brown etc… a samozrejme Dizzy Gillespie.
Kaleráb Gigant
SQ Music
Bratislavská skupina Kaleráb Gigant hrala v rokoch 1972-1977 a patrila k jazzrockovej vlne, ktorá len čaká na systematické zmapovanie. Jej líder, klávesista Martin Kellenberger, z ktorého sa medzičasom stal uznávaný výtvarník, sa rozhodol pre štúdiový comeback a nahral veľmi vydarený album spievaných skladieb, ktorý mi trochu rytmickými groovami a harmonickou fantáziou najviac pripomína Steely Dan, ale je plný bratislavskej atmosféry. Prekvapivo zrelý je kapelníkov spev (v sedemdesiatych rokoch hral Kaleráb Gigant inštrumentálky). Zo starej zostavy je tu gitarista Andrej Kellenberger a saxofonista Dodo Krajčovič, rytmiku tvoria skvelí štúdioví hudobníci, basista Toník Jaro a bubeník Oldo Petráš plus hostia. Takéto veci ma vedia naozaj potešiť.
Wayne Shorter Footprints live!
Verve / Universal
Bývalý spoluhráč Milesa Davisa z najdôležitejšieho obdobia prechodu z akustického jazzu na elektrické fusion a spoluzakladateľ legendárnych Weather Report prichádza so živým albumom. Akustickým, čo je v jeho prípade výnimočné. Vôbec, hudba pripomína mimoriadnu Davisovu zostavu zo šesťdesiatych rokov s Herbiem Hancockom, Tonym Williamsom a Ronom Carterom, ktorá patrí podľa môjho názoru k vrcholom džezu vôbec. Tu hrá na klavír Danilo Perez, na bicie Brian Blade a na kontrabas John Patitucci. Nie je to ľahké počúvanie, ale človek pri ňom zažíva dobrodružné pocity. Shorter má tú pravú lídrovskú charizmu, členovia kapely sa počúvajú a neustále reagujú na podnety, aranžmány sú vzrušujúce. Zákusok pre fajnšmakerov.
Autor: MARIAN JASLOVSKÝ(Autor je zástupcom šéfredaktora internetového magazínu www.inzine.sk)