Je polrok – čo všetko sa dnešným dňom mení?

So začiatkom druhého polroka začína platiť viacero nových alebo zmenených právnych noriem. Prinášame prehľad tých, ktoré sa občanov dotknú zrejme najviac.

Zvyšuje sa životné minimum

Sumy životného minima sa od 1. júla. zvyšujú. Suma 3790 na 3930, suma 2650 na 2750, suma 1720 na 1780 korún. Príspevky na kompenzáciu ťažko zdravotne postihnutým a dávky sociálnej pomoci, ktoré závisia od výšky životného minima, upravia sociálne odbory okresných úradov automaticky. Rozhodnutie o zvýšení dostanú adresáti domov.

Každý poberateľ kompenzácie alebo dávky bude mať pätnásť dní na prípadné odvolanie, potom rozhodnutie nadobudne právoplatnosť a sociálne odbory zašlú peniaze zvyčajným spôsobom 20. - 21. deň v mesiaci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prídavky pre všetkých

Rodičia detí alebo študentov do 25 rokov získajú od 1. júla nárok na prídavky na deti bez ohľadu na výšku mesačného príjmu rodičov. O priznanie prídavkov treba požiadať na predpísanom tlačive, ktoré dostať na okresných úradoch alebo v pobočkách Sociálnej poisťovne a je uverejnené aj na internete (www.employment.gov.sk ).

Príjem rodičov netreba dokladovať, ale je potrebné potvrdenie, že o prídavky nepožiadal aj druhý rodič. Rodiny s nízkym príjmom môžu na okresných úradoch požiadať aj o príspevok k prídavkom na deti. Prídavky budú vyplatené od augusta.

Kto nestihne požiadať o prídavky na deti teraz, nič nezmešká, pretože s uplatňovaním nároku možno začať kedykoľvek až do júla 2003. Žiadateľ ich dostane spätne od 1. júla 2002. Zamestnanci veľkých firiem požiadajú o vyplácanie cez zamestnávateľa, vo firmách do 20 zamestnancov, podnikatelia a dôchodcovia môžu požiadať o prídavky v pobočkách Sociálnej poisťovne, prípadne na okresnom úrade.

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodcom sa prilepší

Oddnes dostávajú dôchodcovia vyššie penzie. Päťpercentnú valorizáciu schválil parlament ešte v máji. Priemerný dôchodok vzrástol o tristo korún na 6100 korún. Maximálny mesačný dôchodok alebo úhrn niekoľkých penzií je od dnešného dňa 8697 korún.

O zvýšení poslednýkrát rozhodovali poslanci. Od budúceho roka sa budú dôchodky zvyšovať zo zákona. Tempo rastu budú diktovať dva makroekonomické ukazovatele - rast nominálnej mzdy a inflácia. Podľa predbežných odhadov by sa mal na budúci rok rast dôchodkov mierne spomaliť.

Dneškom sa zvýšili aj dve dôležité dolné príjmové hranice dôchodcov. Minimálna výška dôchodku sa zvýšila na 4323 korún. Minimum platí pre súčet všetkých príjmov dôchodcu. Ak je na starobný alebo invalidný dôchodok odkázaný aj príbuzný penzistu, jeho dolná hranica sa oddnes zvýšila na 7348 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Nová povinnosť podnikateľov

Podnikateľom s príchodom prázdnin pribudli starosti. Dodnes sa mali všetci prihlásiť v pobočkách Sociálnej poisťovne.

„Povinná účasť samostatne zárobkovo činných osôb na nemocenskom poistení a na dôchodkovom zabezpečení sa posudzuje vždy k 1. júlu na základe príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti dosiahnutého v predchádzajúcom kalendárnom roku,“ informovala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová.

Dnešok je zvlášť dôležitý pre tých, ktorí začali podnikať v minulom roku. Doteraz za seba odvody neplatili a musia sa v pobočkách Sociálnej poisťovne prihlásiť ako platitelia. Do začiatku júla musia podnikatelia nahlásiť poisťovni aj výšku svojich minuloročných príjmov. Na ich preukázanie je potrebné použiť výpis z daňového priznania.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikatelia nemusia na úrady chodiť osobne. Stačí, ak prihlášku alebo odhlásenie pošlú poštou alebo faxom. Ak využijú fax, do troch dní ho musia potvrdiť písomne. Na prihlásenie a odhlásenie musia použiť špeciálne tlačivo, ktoré dostanú v pobočkách. Vzor je i na internetovej stránke Sociálnej poisťovne.

O sociálnu pomoc sa bude žiadať inde

Novým zriaďovateľom pôvodne štátnych sociálnych zariadení a poskytovateľom sociálnych služieb sú v niektorých prípadoch obce, v iných vyššie územné celky.

Pod obce prechádzajú domovy dôchodcov i poskytovanie prepravnej služby, tzv. sociálny taxík. Požiadať o tento druh služby občan môže na obecnom úrade v mieste svojho bydliska.

Pod samosprávne kraje zas prechádzajú domovy sociálnych služieb pre deti s dennou alebo týždennou starostlivosťou a domovy sociálnych služieb pre dospelých. Taktiež stanice opatrovateľskej služby, zariadenia pestúnskej starostlivosti, domovy pre osamelých rodičov, útulky, rehabilitačné strediská a zariadenia opatrovateľskej služby, ktoré zriadili okresné úrady.

SkryťVypnúť reklamu

O základných školách rozhoduje obec

Oddnes o zriadení či zrušení základnej školy v obci rozhoduje tamojšie obecné zastupiteľstvo. Rozhoduje tiež o vymenovaní či odvolaní riaditeľa školy. Pod obce prechádzajú predškolské zariadenia, školské strediská záujmovej činnosti, centrá voľného času či školské kuchyne a školské jedálne. Akékoľvek pripomienky k ich činnosti treba adresovať obecnému zastupiteľstvu.

Zriaďovateľom stredných škôl, učilíšť a stredísk praktického vyučovania je od dnešného dňa samosprávny kraj. Krajské zastupiteľstvo rozhoduje aj o zriadení či zrušení záujmovo-vzdelávacích zariadení, domovov mládeže, stredísk služieb pre školy či škôl v prírode. Stravovanie a ubytovanie žiakov a študentov v týchto zariadeniach zabezpečuje tiež samosprávny kraj. Vybavuje aj prípadné sťažnosti, podnety a petície občanov, týkajúce sa činnosti týchto zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Základné umelecké školy prechádzajú v niektorých prípadoch pod obce, v iných pod samosprávne kraje.

Ordinačné hodiny

I v oblasti zdravotníctva oddnes dochádza k výraznej decentralizácii. Pod obce prechádzajú ambulancie i agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Taktiež nemocnice I. typu a nemocnice s poliklinikou I. typu. Obecné zastupiteľstvo tiež schvaľuje ordinačné hodiny neštátneho zdravotníckeho zariadenia.

Polikliniky a nemocnice s poliklinikou II. typu prechádzajú pod samosprávne kraje. Samosprávny kraj tiež rozhoduje o odvolaniach proti rozhodnutiam vedúcich zdravotníckych zariadení. Ak sa občania cítia poškodení nejakým rozhodnutím, môžu sa obrátiť na krajské zastupiteľstvo.

Držanie psov

Upravujú sa niektoré podmienky držania psov. Evidencii podlieha každý pes, ktorý sa na území Slovenska zdrží nepretržite viac ako 90 dní. Evidenciu vedie obec.

SkryťVypnúť reklamu

Ak pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, musí to jeho držiteľ oznámiť na obecnom úrade, kde psa evidujú. Držiteľ psa je tiež povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol. Ak to neurobí, hrozí mu pokuta do päťtisíc korún. Rovnaká pokuta hrozí tomu, kto nezabránil, aby pes útočil či inak ohrozoval človeka alebo zvieratá.

Ak pes znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto psa vedie, povinný výkaly odstrániť. Čo mu však hrozí, ak to neurobí, zákon neuvádza.

Mení sa obchod so zvieratami

Pre vysokú úmrtnosť zvierat pri preprave sa dnešným dňom obmedzuje dovoz niektorých druhov. Zakazuje sa tiež používať najohrozenejšie druhy na komerčné účely. Zákon umožňuje dokonca zakázať vlastníctvo niektorých rastlinných a živočíšnych druhov. Sprísňujú sa tiež sankcie za porušenie zákona - za priestupok možno udeliť pokutu až do výšky dvoch miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenilo sa aj postavenie inšpekcie ochrany prírody. Kým dovčera mohla inšpekcia za nelegálne obchodovanie s chránenými druhmi udeliť pokutu do päťtisíc korún, oddnes to môže byť až 300-tisíc pre fyzické a 500-tisíc korún pre právnické osoby.

Inšpektorom pribudli aj ďalšie právomoci. Nový zákon im umožňuje vstúpiť do objektov, kde sa ohrozené druhy chovajú alebo pestujú. Doteraz bola prax taká, že ak chovateľ odmietol inšpektorov vpustiť na svoj pozemok, skomplikovalo im to prácu. Oddnes mu za odmietnutie spolupráce budú môcť uložiť pokutu.

V minulom roku súd uložil nepodmienečný trest odňatia slobody českému sokoliarovi, ktorého chytili v Liptove pri vykrádaní hniezda orla skalného.

(joč, ru, tv, tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu