Nemeckí školáci sú na úrovni mexických

Nemecké školstvo dostalo na konci roka vysvedčenie, z ktorého sa bude spamätávať dlhšie ako jedny letné prázdniny. Výsledky medzinárodného programu PISA, ktorý je projektom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), i zistenia doplňujúcej ...

Nemecké školstvo dostalo na konci roka vysvedčenie, z ktorého sa bude spamätávať dlhšie ako jedny letné prázdniny. Výsledky medzinárodného programu PISA, ktorý je projektom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), i zistenia doplňujúcej nemeckej štúdie PISA-E boli voči nemeckým školám nemilosrdné. Jedine bavorskí školáci dokázali držať krok s konkurenciou. Ostatné časti Nemecka sa prepadli na úroveň Mexika či Brazílie. Celkovo skončilo Nemecko v konkurencii 32 štátov od 21. do 25. miesta - podľa jednotlivých okruhov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi slabé výsledky dosiahli nemeckí žiaci pri čítaní a porozumení textu. V krajinách OECD dosiahne najvyšší stupeň pri čítaní desať percent žiakov. Ide o školákov, ktorí pochopia extrémne ťažké texty a vedia z nich vyvodiť závery. V Austrálii, Kanade, vo Fínsku, na Novom Zélande a vo Veľkej Británii je to až 15 percent žiakov. Nemeckí žiaci výrazne zaostali. Každý štvrtý žiak neprešiel ani najnižším stupňom. Horšie na tom boli už len žiaci z Luxemburska, Mexika a Brazílie.

Alarmujúce sú výsledky štúdie PISA pri skúmaní rodinných a sociálnych pomerov žiakov. V žiadnej inej priemyselnej krajine nie je sociálny pôvod taký určujúci pre úspechy v škole ako práve v Nemecku. V porovnaní s Kanadou, Fínskom, Japonskom, Kóreou či Švédskom sa v Nemecku nedarí kompenzovať nevýhody súvisiace s pôvodom žiakov. Deti z vyšších vrstiev majú štyrikrát vyššiu šancu zmaturovať ako deti z nižších vrstiev, a to pri rovnakých duševných schopnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v prípade detí cudzincov je na tom Nemecko horšie ako štáty s porovnateľným podielom cudzincov v krajine. Dobre si vedie Nórsko, Švédsko, Rakúsko a Švajčiarsko, ktoré deťom pomáhajú už od škôlky. Neskôr ponúkajú celodenné školy a možnosť dodatočných jazykových kurzov.

Podľa štúdie investuje Nemecko na jedného žiaka počas prvých desiatich rokov jeho výučby 42-tisíc dolárov, čo je menej ako priemer v OECD (44-tisíc dolárov). Podstatne menej ako iné krajiny vynakladá na základné školy a škôlky.

Doplňujúca nemecká štúdia priniesla ďalšie nepríjemné zistenia. Väčšina nemeckých mladých síce považuje počítač za skvelú vec, sotva ju však pozná. Vysvetlenie priniesol iný výskum, podľa ktorého 96 percent všetkých detí, ktoré majú prístup k počítaču, sa iba hrajú. Informácie z internetu prakticky nečítajú.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum by bol pre Nemcov depresívny už sám o sebe, tri mesiace pred voľbami dostal aj silný politický náboj. Zvlášť, keď jediný, kto sa nemusí prepadnúť od hanby je bavorský premiér a kandidát na nemeckého kancelára za CDU/CSU Edmund Stoiber. Systém vzdelávania sa stal dôležitou predvolebnou témou. Niektorí politici navrhujú, aby o školstve rozhodoval Berlín, čo rozladilo spolkové krajiny. Počas mimoriadnej parlamentnej rozpravy padali tvrdé slová kritiky, nevylučovala sa ani zmena ústavy.

Zlú známku nedostali nemecké školy len od medzinárodných odborníkov. Každý piaty Nemec je nespokojný s pôsobením štátu v tejto oblasti. A takýto názor vyslovili nemeckí voliči ešte pred zverejnením nelichotivých výsledkov štúdie PISA.

PISA je najrozsiahlejší školský test

SkryťVypnúť reklamu

Projekt PISA (Programme for International Student Assessment), ktorý porovnáva výkony študentov v jednotlivých krajinách, je zatiaľ najrozsiahlejším školským testom v krajinách OECD. Neskúma iba vedomosti žiakov, ale aj ich schopnosť použiť znalosti pri riešení úloh. Sústreďuje sa na tri okruhy: schopnosť čítať a porozumieť textu, matematiku a prírodné vedy.

„Schopnosť čítať je viac než len niečo prečítať,“ vysvetľujú autori štúdie. Žiaci by mali nielen získať informácie, ale vedieť materiál aj ohodnotiť.

Ani pri matematických úlohách nejde iba o správne použitie vzorcov. Pri matematike i prírodných vedách sa preveruje schopnosť žiakov uplatniť vedomosti v praxi. Žiakov sa pýtajú napríklad na súvislosti medzi hygienou a zdravím alebo musia zodpovedať otázku, prečo antibiotika strácajú po dlhšom čase na účinnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Popri výkonoch preveruje štúdia aj rodinné a sociálne pozadie školákov. Projekt sa uskutočnil na jar 2000, výsledky boli oficiálne zverejnené minulý týždeň. V 32 štátoch bolo testovaných 180-tisíc žiakov vo veku 15 rokov. Na tomto programe sa zúčastnilo aj 5000 Nemcov z 219 škôl. Dodatočná nemecká štúdia (Pisa-E) sa sústredila na jednotlivé nemecké spolkové krajiny. (mim)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu