Severokórejské lode vplávali do juhokórejských vôd. Nasledovala prestrelka. Juhokórejčania prišli najmenej o štyroch vojakov, KĽDR o svojich stratách mlčí, podľa druhej strany im ale zabili alebo zranili 30 námorníkov. Obidve krajiny, ktoré sú od bojov v rokoch 1950 až 1953 formálne stále vo vojne, tvrdia, že ide o provokáciu druhého štátu.
Komunistický sever tvrdí, že Soul celú záležitosť vyprovokoval v snahe zdiskreditovať Pchjongjang v čase, keď sa všetci na Kóreu pozerajú pre svetový šampionát vo futbale. S touto teóriou sú však Severokórejčania osamotení. Všetci ostatní sú presvedčení, že to vyprovokoval Pchjongjang a to preto, aby zatienil juhokórejský záver šampionátu. Komunisti o futbale a juhokórejskom úspechu vôbec neinformovali. Aspoň na záver pravdepodobne chceli svojim susedom „trochu slávy“ ukradnúť.
Juhokórejský prezident Kim Te-džung tvrdí, že to bola provokácia severu. To isté si myslia aj Američania.
Do juhokórejských vôd vplávali dve severokórejské hliadkové lode. Sprevádzali rybárov. Po prestrelke sa potopila 156-tonová hliadková juhokórejská loď.
Juhokórejské jednotky zostávajú v stave zvýšenej pohotovosti. Tá zrejme platí aj pre severnú Kóreu, odkiaľ prichádza minimum informácií. Kim Te-džung napriek napätiu odletel do Japonska na záver futbalových majstrovstiev sveta. „Armáda dostala príkaz zachovávať pevný postoj,“ povedal pred odletom do Tokia.
K najzávažnejšiemu incidentu medzi obidvoma znepriatelenými krajinami za posledné tri roky došlo v deň, keď sa celý svet pozeral na juh Korejského polostrova. V sobotu sa totiž hral zápas o bronz. Všetky juhokórejské televízne stanice okamžite prerušili rozsiahle referovanie o futbale, aby informovali o stretnutí. (kos, čtk, reuters)