Ľvov/Kyjev 30. júna (TASR) - V duchovnom centre ukrajinských katolíkov vo Ľvove sa uskutočnila v sobotu večer slávnostná inaugurácia Ukrajinskej katolíckej univerzity. Je to prvá vzdelávacia inštitúcia tohto druhu nielen na prevažne pravoslávnej Ukrajine, ale aj na území bývalého ZSSR.
Ukrajinská katolícka univerzita (UKU) vo Ľvove bola založená na základe miestnej Bohosloveckej akadémie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi rok po tom, čo pápež Ján Pavol II. počas vlaňajšej návštevy Ukrajiny vysvätil jej základný kameň.
Hlavný predstaviteľ ukrajinských grékokatolíkov arcibiskup kardinál Ljubomyr Huzar na ceremónii v sobotu večer v centre Ľvova pri Opernom divadle uviedol, že "ako všetky univerzity na Ukrajine, aj Ukrajinská katolícka univerzita musí hľadať večné hodnoty - dobro, pravdu, krásu, no musí to obiť očami kresťana. Práve táto osobitosť ju odlišuje".
Pápežský nuncius na Ukrajine Mykola Eterovyč vyhlásil, že Apoštolská nunciatúra vždy podporovala Bohosloveckú akadémiu a teraz po založení katolíckej univerzity bude táto podpora ešte väčšia a silnejšia.
UKU plánuje v tomto roku výber študentov na historické oddelenie filozoficko-bohosloveckej fakulty, v budúcnosti sa majú na tejto fakulte otvoriť aj oddelenia klasickej filológie a byzantistiky. Vzniknúť majú aj fakulty sociálnych vied a práva. Na univerzite bude najväčšia bohoslovecká knižnica.
Bohoslovecká akadémia, obnovená v roku 1994, bude existovať oddelene, pokiaľ Ministerstvo vzdelávania a vedy nepotvrdí štandardy výučby a UKU nedostane licenciu na vyučovanie teológie.
Podľa rektora UKU Borysa Hudzjaka kresťanská identita univerzity, vyrastajúcej na tradícii východného kresťanstva, sa rozvíja v stálom dialógu s inými náboženstvami a cirkvami na Ukrajine a vo svete.
Na inaugurácii UKU sa zúčastnilo okolo 3000 obyvateľov mesta, asi 40 grékokatolíckych biskupov z rôznych krajín sveta, rektori Slobodnej ukrajinskej univerzity v Mníchove, Katolíckej univerzity v poľskom Lubline, Ľvovskej národnej univerzity Ivana Franka, Kyjevsko-Mohylianskej akadémie, ako aj veľvyslanci Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska.
(spolupracovník TASR Martin Benko) dem