
FOTO - REUTERS
Ecevit hovoril o tom, že voľby sa črtajú na „horizonte“ - aj keď si želá, aby boli v riadnom termíne v roku 2004. „Som proti predčasným voľbám, ale voľby sú na obzore,“ povedal poslancom svojej Demokratickej ľavicovej strany (DSP). Zvyšok dňa musel potom vysvetľovať, že to tak nemyslel a predčasné voľby nebudú.
Znervózneli hlavne investori a medzinárodní finančníci. Obávajú sa, kto bude garantovať pokračovanie reforiem, ktoré sa súčasná koalícia zaviazala splniť výmenou za veľký balík finančnej pomoci. Reformy treba dokončiť, aby sa krajina dostala z krízy. Premiérove slová otriasli finančnými trhmi. V Turecku trhy vždy nesmierne citlivo reagujú na známky politickej nestability. Minulý rok slovná roztržka medzi premiérom a prezidentom vyvolala katastrofálnu hospodársku krízu a hlboký pád líry. Vo štvrtok istanbulská burza zatvárala s najnižším indexom za posledný rok.
Ecevit už dva mesiace pre chorobu svoje funkcie prakticky nevykonáva. Vynechal sériu dôležitých vnútropolitických zasadaní. Reč o „horizonte“ predniesol, keď sa vo štvrtok prvýkrát po týždňoch objavil na dôležitom rokovaní vedenia jeho strany.
Počas jeho dlhej a záhadnej neprítomnosti sa množili tlaky na jeho odstúpenie a stupňovali rozpory vo vnútri koalície. Predčasné voľby by v tejto chvíli neboli šťastné. Ohrozené by boli hospodárske a finančné reformy aj smerovanie do Európskej únie. Obavy vzbudzuje aj vyhlásenie skupiny poslancov Ecevitovej strany, ktorí mu namiesto postu výkonného šéfa strany ponúkajú miesto čestného predsedu, údajne, aby si „uvoľnil ruky“ pre funkciu premiéra.
Turecko tradične vedie jasnú prozápadnú medzinárodnú politiku, a nezmenil to ani 11. september. Je členom NATO a ako jediná islamská krajina na svete má obrannú dohodu s Izraelom. Minulý týždeň prevzalo velenie spojeneckých síl v Afganistane. Strategická poloha cenu tohto spojenectva zvyšuje. Jeho vnútorné problémy však bránia, aby sa plne integrovalo medzi západné krajiny.
V jeho finančnom systéme, v ktorom panuje chaos a korupcia, sa prepadávajú obrovské medzinárodné pôžičky. Medzinárodný menový fond, ktorý chce postaviť na nohy tureckú ekonomiku, podmieňuje ďalšie pôžičky konkrétnym plánom reforiem.
Medzi kandidátmi na členstvo v EÚ je Turecko na poslednom mieste - ako jediné nespĺňa pre postoj ku Kurdom politické kritériá. Do konca roka musí Ankara prijať sériu zásadných rozhodnutí, aby odstránila svoj demokratický deficit - - a potom ju možno EÚ na summite v Kodani odmení pozvánkou na prístupové rokovania. Predčasné voľby by ich oddialili - možno veľmi nadlho. Turecko zrejme nevyrieši tieto spory pred parlamentnými prázdninami - všetko závisí od toho, ako vykročí po nich.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ