
Deficit zahraničného obchodu v mld. Sk: ZDROJ - ŠÚSR
Štatistický úrad včera informoval, že predbežný májový deficit je 11,3 miliardy korún. To je o takmer polovicu viac ako pred rokom, zároveň tohtoročné maximum a výsledok nad očakávania analytikov. „Zatiaľ čo slovenské hospodárstvo vďaka spotrebe rastie, a teda zvyšuje dovoz, vývozcovia narážajú na slabý zahraničný dopyt,“ povedal analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Kým export sa oproti máju 2001 prepadol o šesť percent, dovoz bol vyšší o tri desatiny percenta.
Okrem nepriaznivých podmienok v zahraničí má slabý vývoz aj hlbšiu príčinu. „Pretrvávajúci problém deficitu spočíva v slabej konkurencieschopnosti domácich výrobcov, čo je odrazom aj nízkych investícií na zelenej lúke,“ zdôraznil Ondriska.
Podľa Silvie Čechovičovej z ČSOB došlo k zníženiu exportu práve v tých odvetviach, ktoré sú pre slovenský vývoz kľúčové: dopravných prostriedkoch, nerastných výrobkoch a kovoch. „Slabú výkonnosť exportu však vidno prakticky vo všetkých odvetviach,“ povedal Róbert Prega z Tatra banky. Situáciu trocha zachraňoval len lepší vývoz strojov a zariadení.
Na úroveň schodku priaznivo pôsobia ceny ropy a kurz dolára, ktoré nedosahujú úrovne spred roka. Sumu dovozov naopak vytrvalo zvyšujú stroje a zariadenia. Tie by však mali v budúcnosti prispieť k zlepšeniu zahraničného obchodu.
Od začiatku roka sa schodok v obchode vyšplhal na 36,3 miliardy korún. Oproti prvým piatim mesiacom v minulom rekordnom roku je vyšší o 8,7 percenta. Napriek tomu, že dovozy oproti vlaňajšku poklesli skoro o percento, prehĺbenie deficitu spôsobilo dvojnásobne rýchle spomalenie vývozu.
Napriek posledným negatívnym údajom považujú máj analytici za prechodný jav a veria, že vďaka oživeniu ekonomík najdôležitejších obchodných partnerov a reštrukturalizácii vo vývozných odvetviach nebude tento rok až taký zlý ako ten minulý. „Existuje priestor na mierne zlepšenie v druhom polroku, hlavne v exporte,“ tvrdí Ľudovít Ódor zo Slovenskej ratingovej agentúry.
Podľa Národnej banky Slovenska riziká vývoja ekonomiky zostávajú, ale včera úrokové sadzby nezvýšila. Na schodku má svoj podiel rastúci spotrebný dopyt, ktorý fiškálnou politikou podporuje vláda. Práve centrálna banka vyhláseniami svojich predstaviteľov veľkou mierou dopomohla korune k znehodnoteniu z rekordne silných úrovní. Slabá koruna voči euru by mala podporiť vývoz. Síce zdražie aj dovoz, ten by však vplyvom vysokých cien mohol predsa len rásť pomalšie.
JANA BRONDOŠOVÁ