
Posledné triumfy dnešných finalistov. Brazílčan Romário s víťaznou trofejou (vpravo kapitán Dunga) po finále 1994 na štadióne Rose Bowl v americkej Pasadene. Brazília – Taliansko 0:0, na pokutové kopy 3:2.
Sedemnáste futbalové majstrovstvá sveta priniesli prekvapení vyše práva, finále je však obligátne. Stretne sa vôbec najúspešnejšia krajina šampionátov Brazília (17 účastí, štyri prvenstvá, dve striebra, dva bronzy) s druhým v tejto bilancii Nemeckom (15 účastí, tri prvenstvá, tri druhé miesta, dve tretie priečky). Priam neuveriteľným paradoxom je, že tieto slávne krajiny sa na majstrovstvách sveta ani raz nestretli (do úvahy v tomto prípade neberieme súboj v semifinálovej skupine na MS 1974 v Nemecku, v ktorom Brazília vyhrala nad NDR 1:0). Finále má opäť tradičný derby náboj: Európa verzus Južná Amerika. Zatiaľ je stav nerozhodný osem (Nemecko a Taliansko po tri, Anglicko a Francúzsko po jednom) osem (Brazília štyri, Argentína a Uruguaj po dva).
Teamwork a hviezdy
Znovu sa teda ukázala osvedčená pravda, že do záverov šampionátov sa vždy dostane minimálne spolufavorit, čiernemu koňovi či koňom zostáva vždy zápas o bronz. Ďalšou zaujímavosťou je, že Brazílii a Nemecku sa teraz, celkom výnimočne, nedávali najvyššie šance. V neprospech súčasných finalistov hovorili nie príliš presvedčivé postupy z kvalifikácií. Nemcom v súčasnosti objektívne chýbajú osobnosti. Vo finále z nich bude hrať iba na brankárskom poste skvelý Oliver Kahn. Michael Ballack sa v zápase s Kórejskou republikou vykartoval, Miroslav Klose je síce veľkou nádejou, jeho výkony sú však nestále. Mehmet Scholl, Jens Nowotny, Jörg Heinrich a Sebastien Deisler zostali pre zranenia doma. Tréner Rudi Völler nemal ľahkú úlohu. Dokázal dať ale mužstvu punc teamworku, k čomu majú Nemci vždy blízko.
Brazília má síce hviezd ako maku, ale pred šampionátom vždy aj dilemu – či dať prednosť domácim futbalistom, alebo legionárom. Kouč Luiz Felipe Scolari urobil kompromis, tým, že superhráčov európskych veľkoklubov (Ronalda, Rivalda, Ronaldinha, Cafúho, Roberta Carlosa) prirodzene, nominoval. Vo finále je miernym favoritom Brazília.
Brazílsky útok a nemecká defenzíva
Nemcom, samozrejme, pozícia relatívneho outsidera vyhovuje. Rudi Völler ju nepopiera: „Hráme proti najlepšiemu tímu sveta a nemáme čo stratiť. Ak je reč o individuálnych schopnostiach, netrpím komplexom. Juhoameričania sú v tomto smere lepší ako každý iný,“ povedal nemecký kouč a o zostave nehovoril. Podľa nemeckej agentúry SID zaujme Ballackov post Jens Jeremies, ktorý je skôr typom defenzívneho záložníka. Devízami Nemcov sú dôkladnosť, disciplína a poriadok. Európska veľmoc na šampionáte dostala jediný gól. V posledných sekundách stretnutia v skupine od Íra R. Keanea (zápas sa skončil 1:1 a bol to aj jediný stratený bod finalistu).
Brazília má zase najlepší útok. Zatiaľ všetky zápasy dokonca vyhrala, dala šestnásť gólov – Ronaldo 6, Rivaldo 5. Juhoameričania pochopiteľne zmienku o favorizovaní obchádzajú. „Šance sú vyrovnané. Nemci hrajú disciplinovane a sú známi svojou dôslednou organizáciou. Majú trochu chladný, vykalkulovaný herný prejav, pričom najväčšie nebezpečenstvo hrozí od nich pri vysokých loptách do šestnástky,“ skonštatoval brazílsky tréner Scolari. „Bude to zápas najofenzívnejšieho a najlepšie brániaceho tímu. Rozhodujúca bude zrejme defenzívna taktika,“ upozornil ľavý obranca Brazílčanov Roberto Carlos na fakt, že aj Juhoameričania budú musieť myslieť na zadné dvierka. Za Brazíliu už bude môcť hrať Ronaldinho.