Praha 28. júna (TASR) - Nepriehľadné majetkové vzťahy v českej súkromnej televízii Nova vystrašili v priebehu posledných dní ďalšiu banku - ČSOB, ktorá zastavila rokovania o možnom úvere. Po posledných rokovaniach dokonca nie je jasné, kto je vlastníkom štvrtinového podielu v televízii.
Dnešná Mladá fronta Dnes (MfD) píše, že po rozhodnutí banky ABN Amro, ktorá požaduje splatenie polmiliardovej pôžičky, zastavila rokovania o poskytnutí úveru aj ČSOB. Banka chcela požičať televízii stovky miliónov korún spolu s ďalšími bankovými domami formou spoločnej pôžičky. Pre Novu sa tak zužuje okruh finančných inštitúcií, ktoré by ju mohli podporiť, píše MfD.
Banka ABN Amro už vyzvala reklamné agentúry, aby platili rovno jej. Hovorca Novy Martin Chalupský informoval, že na účtoch banky je už deponovaných 380 miliónov korún a spoločnosť CET 21, vlastníka licencie na vysielanie Novy, kroky banky mrzia.
Spolumajitelia Novy už niekoľko dní rokujú o usporiadaní vzťahov po tom, čo jeden z konateľov CET 21 Aleš Rozehnal 14. júna odvolal šéfa Novy Vladimíra Železného. Dohoda medzi Rozehnalom a ďalším spoluvlastníkom CET 21 - MEF Holdingom Jiřího Šmejca - už bola na spadnutie. MEF Holding vo štvrtok oznámil, že uplatnil predkupné právo na kúpu spoločnosti Vilja, vlastniacej 24,33 % CET 21, čím by získal rozhodujúci vplyv v televízii. Spolumajitelia firmy Vilja však vzápätí vyhlásili, že spoločnosť už nevlastnia a traja bývalí zakladatelia Novy - Josef Alan, Vlastimil Venclík a Peter Hunčík - ju predali neznámemu vlastníkovi.
Keďže nie je jasné, kto je spoluvlastníkom CET 21, zatiaľ padli všetky pripravované dohody medzi Rozehnalom a Šmejcom a Železný zostáva vo vedení televízie. Šmejcova firma vlastní 27,23 % akcií CET 21, spoločnosť Edikon Aleša Rozehnala a programovej šéfky Novy Libuše Šmuclerovej kontroluje 27,78 % akcií, Vilja kontroluje 24,33 % a slovenský režisér Peter Kršák má stále 18,83 % spoločnosti.
(1 CZK = 1,476 SKK)
* (spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) nel
* * *