Skloňovanie slova byt vo všetkých pádoch, či už ide o novopostavený, starší, historický starý, byt s terasou, podkrovný, panelový i tehlový alebo aj dvojgeneračný mezonetový, nastáva pre všetkých, ktorí sa snažia získať nový, zariadiť si alebo zveľadiť svoj súčasný domov. Ide o permanentne zaujímavú tému, ktorá upútava takmer v každom období žitia. Byt a jeho vzhľad sa totiž mení spolu s tým, ako sa vyvíja a mení rodina a počet jej členov. Ideálny byt, ktorý by vyhovoval každému za každých okolností, neexistuje. Ďalšia vec je, že každý z uvedených typov bytov má svoje výhody a nevýhody a v každom z nich sa jeho obyvatelia zaoberajú tým, ako tieto pre- a proti- zužitkovať vo svoj prospech čo najlepšie.
Dispozícia bytu je jeho základom, pričom dobrá dispozícia má miestnosti a ich funkcie usporiadané tak, že všetci členovia domácnosti môžu uspokojovať svoje potreby a navzájom si neprekážajú. Najlepšie je, ak má byt zreteľne oddelenú nočnú a dennú časť. Ak dispozícia nevyhovuje, vznikajú časové straty a zbytočná nervozita pri každodennej prevádzke. Aj nevydarená dispozícia sa však dá v rukách odborníka - architekta niekedy aj nápaditého domáceho „kutila“ zmeniť na nepoznanie tak, aby rešpektovala požiadavky rodiny. V panelových bytoch žije väčšina ľudí, ktorí bývajú v bytoch vôbec, a tak najfrekventovanejšie chyby v dispozícii objavujeme práve v nich. Sem-tam niektoré z týchto nedostatkov vidno aj v iných tehlových bytoch staršieho i novšieho dáta.
V zmysle súčasných obytných trendov sa dispozícia bytu otvára. U nás sa najčastejšie aplikuje spájanie kuchyne a obývacej izby. Ak treba vybúrať a posunúť priečky, je to väčšinou možné. Priečky (prefabrikované, ale aj pôvodné tehlové) je lepšie niekedy nahradiť novými ľahkými montovanými, najčastejšie sadrokartónovými.
Komunikačné priestory ako predsieň, chodba, hala majú svoje špecifiká. Kameňom úrazu býva úzka predsieň, čo často znemožňuje vyriešiť ukladanie vrchného ošatenia, topánok a vecí pre potreby domácnosti. Ak sú komunikačné priestory minimálne alebo dimenzované na úkor obytných priestorov, dá sa zvoliť niekoľko riešení. Vybúranie priečok, ak je možné prepojenie niektorých susediacich miestností, môže poskytnúť originálny priestor a hlavne viac miesta na pohyb a úložný nábytok.
Šatník je výhodou každého bytu. Vo veľkom alebo dvojpodlažnom - mezonetovom byte je lepšie, ak má viac šatníkov, minimálne jeden na vrchné ošatenie, topánky, čiapky, veci do domácnosti a druhý na ostatné oblečenie a doplnky. Výhodné je, ak sa dá šatník zariadiť pri každej spálni. Tento priestorový luxus si nemôže dovoliť každý, ale riešením bývajú šatníkové systémy, ktoré sa dajú umiestniť takmer do každej izby aj predsiene.
Malá kuchyňa je dôverne známa každému, kto kedy býval v panelovom byte. Pri bytoch pre jedného, dvoch ľudí nie je kratšia kuchynská linka a malá pracovná plocha problémom, ak je dobre navrhnutá. Horšie je to v prípade, že linka pre malý byt je identická aj pre štvorčlennú domácnosť. V niektorých prípadoch sa dá ku kuchyni pričleniť bočná chodbička alebo sa dá spojiť kuchyňa a vedľajšia izba, a tak sa získa vhodný priestor. Riešenie závisí od individuálnych požiadaviek a priestorových možností.
Zariadiť veľkú priestrannú obývaciu izbu vie každý, ale čo s obývačkou, ktorá je nie príliš veľká alebo je v nej mnoho dverí. Problém s takouto tzv. nezariaditeľnou izbou sa dá vyriešiť viacerými spôsobmi. Niekedy stačí vysadiť jedny nepohodlné dvere, ale lepšie je upraviť dispozíciu veľkorysejšie pri väčších stavebných zásahoch. Častejšie je jej prepojenie s vedľajšou izbou, halou alebo kuchyňou.
Spálne a detské izby patria do intímnej nočnej zóny, a tak býva samozrejmosťou, ak je v ich blízkosti kúpeľňa a WC. V panelových bytoch majú tieto miestnosti minimálnu obytnú plochu alebo majú aspoň jeden rozmer minimálny, t.j. 2,0 m, a tak umiestnenie postele nieto ešte manželského dvojlôžka, skrine a stola je v nich veľkým problémom.
Najväčším problémom kúpeľne v panelovom byte je jej pôdorysná plocha a umiestnenie v bytovom jadre. Susediacou miestnosťou kúpeľne býva zväčša WC. Snaha o minimalizáciu nákladov sa odrazila aj na kvalite zariaďovacích predmetov a elektroinštalačných rozvodov. V takejto kúpeľni nie je zvyčajne kvalitne zabezpečené ani kvalitné vetranie, denné osvetlenie a zvuková izolácia. Na realizáciu novej kúpeľne sa používajú dva spôsoby: tzv. mokrý a suchý proces. Pri mokrom procese sa z tehál alebo iných tvárnic vymuruje kúpelňa, pri suchom procese je vytvorená pomocou impregnovaných sadrokartónových, prípadne tvrdených polystyrénových dosiek. Snaha obyvateľov zvýšiť si komfort kúpeľne je pochopiteľná, veď kúpelňa sa stala miestnosťou, ktorá poskytuje nielen možnosť pre hygienu, ale dá sa v nej aj relaxovať. Ak sa prerába bytové jadro, môže sa v rámci dispozície bytu priestor kúpeľne zväčšiť na úkor iných miestností, napríklad za cenu straty bočnej chodby.
Súčasťou väčších bytov bývajú lodžie. Niektorí ľudia si ponechávajú tieto na posedenie príjemné exteriérové prvky v nezmenenom stave, iba upravia podlahy a povrchy, iní dávajú prednosť zaskleniu lodžie. Ak má byt dve lodžie a nedostatok obytného priestoru, môže sa plocha obytnej izby zväčšiť o plochu jednej z nich.
* Pár všeobecných rád na záver:
* Výmena PVC v byte za klasické materiály ako sú drevo a dlažba zútulní byt.
* Vymurovaním bytového jadra kúpeľne a WC sa získa oveľa lepší vzhľad týchto priestorov, môže sa dokonca zväčšiť ich plocha a zlepšia sa ich technické parametre.
* Spojením niektorých priestorov, najčastejšie kuchyne a obývacej izby alebo aj predsiene vznikne opticky väčší a príjemnejší spoločenský obytný veľkopriestor, ktorý patrí k súčasným trendom. Ak je výška miestností bytu vyššia než 3 metre, dá sa určitá funkcia umiestniť aj na galériu.
* Kvalite života prospieva uzavretosť spální a pracovní.
* Deti predškolského veku cítia horizontálne, a tak je dobré, ak im rodičia prenechajú čo najväčšiu izbu v byte.
* Neoceniteľný je čo i len jeden šatník ako samostatná miestnosť v byte.
* Dobré zariadenie bytu vždy balansuje medzi krásnom a ľahkou udržiavateľnosťou.
* Tendenciu bieleho bytu nahrá-dzajú farebné steny, pričom teplé farby vnášajú harmóniu a útulnosť.
Aby sa starší byt stal príjemným prostredím, v ktorom sa dobre býva, a aby vyzeral podľa predstáv jeho obyvateľa, je potrebná jeho rekonštrukcia. Pod ňou rozumieme najčastejšie úpravy ako sú výmena okien a dverí, zmena dispozície a priečok, výmena bytového jadra, výmena kuchyne, oprava alebo výmena podláh a rekonštrukcia lodžie a ich rôzne kombinácie. Niektoré uvádzané zásahy je možno zrealizovať na stavebné ohlásenie, na iné je potrebné mať vypracovaný projekt a stavebné povolenie. S rekonštrukciami každého bytu nastáva mnoho problémov, ale ich vyriešením vzniká pre obyvateľov priestor podľa ich vlastných predstáv, v ktorom sa vytvára originálne a útulné zázemie na bývanie. *