ané bývanie nevyhovuje.
Mnohí obyvatelia sa s osudom žiť trvalo v paneláku vyrovnali a často už ako majitelia sa podľa svojich finančných možností púšťajú do menších či väčších úprav, teraz už svojho vlastného obydlia. Niektorým sa v ňom a s pomocou odborníkov podarí urobiť také premeny, ktoré ich betónovú kocku zmenia na nepoznanie. Neurobia totiž len výmenu linolea za dlaždice, namiesto vstavanej skrine dajú rolldor a umakartovú kuchynskú linku nahradí nová, moderná vybavená pomocníkmi od výmyslu sveta. Keď sa však zmení dispozícia bytu, majiteľ si o nevyužívanú lodžiu nechá zväčšiť kuchyňu a prepojí ju s obývačkou, minikúpeľ-ňu rozšíri o miniWC , pridá niekoľko desiatok štvorcových centimetrov z haly a má kúpeľňu ako v rodinnom dome, potom mení kvalitu i štandard bytu.
* Stavebné povolenie je potrebné pri každej prestavbe či zásadnej rekonštrukcii bytu, hoci nezasahuje do fasády a musíte ho mať i v tom prípade, že byt je už v osobnom vlastníctve. K žiadosti musíte priložiť projektovú dokumentáciu, v ktorej je zaznamenaný súčasný stav i návrh plánovaných zmien.
* Súhlas k úpravám, ak sú väčšieho rozsahu, musí dať aj majiteľ bytu (bytové družstvo, obec, súkromná firma). Dohoda, ktorú urobíte dopredu vás uchráni pred neskoršími problémami či finančnými stratami. Ak plánujete do bytu investovať väčšie finančné prostriedky a byt nie je vašim vlastníctvom, mali by ste sa s majiteľom dohodnúť o prípadnej finančnom príspevku alebo inej forme kompenzácie, veď zhodnocujete jeho majetok. A hoci aj ste vlastníkom bytu, ak sa prestavba nejakým spôsobom dotýka aj vašich susedov, vhodné je dohodnúť sa dopredu aj s nimi. Uznáte, že susedské a možno aj súdne spory nie sú nič príjemné.
* Fantázia vám vnukne mnohé riešenia, ale uvažovať musíte reálne. Presne by ste mali vedieť, ktoré steny sú nosné a statik by mal po-súdiť, v akom sú stave a či sa do nich dajú robiť plánované zásahy - nové otvory, či je možné ich vybúranie. Je na mieste myslieť na vlastnú bezpečnosť, ale aj bezpečnosť susedov.
* Existujúce inštalácie - voda a kanalizácia, na ktoré sa viaže kuchyňa, kúpeľňa a WC, limitujú to, ako budú po prestavbe rozmiestnené jednotlivé miestnosti, ak vám pôvodná dispozícia bytu nevyhovuje. Preverte si preto ich trasy a to v akom stave sa nachádzajú. Ak ich chcete, alebo pre zlý stav musíte vymeniť, skúste sa dohodnúť s užívateľmi ostatných bytov. Spoločný postup bude finančne i technicky efektívnejší. *