Elektrárne pohrozili zavretím baní

BRATISLAVA - Slovenské elektrárne sú proti otváraniu trhu s elektrinou tak, ako to navrhlo ministerstvo hospodárstva. Riaditeľ elektrární Vincent Pillár kritizuje ministerstvo, že tento problém rieši nekoncepčne a bez dostatočných skúseností. Napísal ...

BRATISLAVA - Slovenské elektrárne sú proti otváraniu trhu s elektrinou tak, ako to navrhlo ministerstvo hospodárstva. Riaditeľ elektrární Vincent Pillár kritizuje ministerstvo, že tento problém rieši nekoncepčne a bez dostatočných skúseností. Napísal to v liste ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Harachovi, ktorý má denník SME k dispozícii.

Okrem iného v liste upozorňuje, že ak bude ministerstvo trvať na svojom postupe, budú elektrárne nútené zavrieť nerentabilné prevádzky. „Z toho vyplýva rapídne zredukovanie výroby v elektrárni Nováky, čo znamená okamžité zrušenie hnedouhoľného baníctva na Slovensku,“ píše Pillár Harachovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„K takémuto kroku by bolo potrebné rozhodnutie valného zhromaždenia a dozornej rady,“ reagoval ministrov hovorca Peter Chalmovský. Podľa neho pritom niektoré analýzy hovoria o tom, že výroba elektriny v Novákoch nie je až taká neefektívna. „Predstavitelia nováckych elektrární tvrdia, že ich výroba je konkurencieschopná. Dokazuje to aj záujem Hornonitrianskych baní o odkúpenie tejto elektrárne. Záujem o vstup len do nováckych elektrární prejavil dokonca aj zahraničný investor,“ povedal Chalmovský.

Ministerstvo chce povoliť čiastočné dovozy elektriny zo zahraničia od budúceho roka. Týkalo by sa to najprv iba veľkých priemyselných podnikov, pričom by mohli v zahraničí nakúpiť iba tretinu svojej spotreby. Podľa Pillára by to však pre elektrárne v budúcom roku znamenalo stratu šesť miliárd korún, a zároveň by sa prehĺbil deficit zahraničného obchodu. Zhoršila by sa aj možnosť elektrární vytvárať vlastné zdroje, čím by bolo ohrozené splácanie ich úverov. Pillár zároveň pripomína, že približne za polovicu úverov ručí štát.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Chalmovského otvorenie trhu znamená najmä možnosť výberu pre odberateľa. Predpokladá pritom, že každý odberateľ bude mať záujem kupovať lacnejšiu energiu, a to mu bude umožnené. „Je jasné, že konkurenčné prostredie tlačí vždy ceny smerom nadol, čo má pozitívne celohospodárske dosahy,“ povedal.

Elektrárne nie sú podľa listu proti otvoreniu trhu ako takému. V stave, keď sú ceny energií regulované a neodrážajú reálne náklady, však považujú tento krok za neprípustný. Jednoznačným následkom by podľa Pillára zvýšenie cien a to najmä preto, že by dovozcovia vytlačili z trhu elektrinu vyrábanú z jadra. „Pripravované otvorenie trhu pre zahraničnú konkurenciu bude zatiaľ len regulované,“ tvrdí Chalmovský.

Celý trh by sa mal podľa zámeru ministerstva otvoriť ku dňu vstupu do únie, ktorý sa očakáva v januári 2004. Takéto tempo je podľa Pillára rýchlejšie ako požaduje Európska únia a znamenalo by likvidáciu domácich výrobcov, najmä Slovenských elektrární. „Otázku otvorenia trhu rieši EÚ smernicou. To znamená, že po našom vstupe do únie budeme musieť mať otvorený trh voči zahraničiu tak či tak,“ povedal Chalmovský.

SkryťVypnúť reklamu

TOMÁŠ KURTANSKÝ

Čo na to odberatelia

Otvorenie trhu tak, ako to navrhuje ministerstvo hospodárstva, je postupné. Od budúceho roka by si mohlo dodávateľa energie zvoliť iba niekoľko najväčších podnikov.

„Samozrejme, máme záujem. Dúfame, že sa trh otvorí aj pre iných dodávateľov,“ povedal hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan. Rafinéria podľa neho rozbehla rokovania aj s inými dodávateľmi. „Všetko závisí od podmienok. Okrem ceny je dôležitá aj bezporuchovosť dodávok, pretože prerušenie výroby aj na jednu sekundu, môže mať značné následky,“ povedal Žitňan.

Možnosť výberu dodávateľa by uvítal aj Volkswagen. „Očakávame, že to prinesie aj nové možnosti a podarí sa splniť aj niektoré zložitejšie požiadavky, s ktorými sú problémy,“ povedal Milan Hodál z VW. Elektrárne ako štátny podnik sa podľa neho nie vždy zaujímajú o odberateľa tak, ako by si automobilka predstavovala. „Ale dá sa povedať, že sa to lepší.“

SkryťVypnúť reklamu

S otvorením trhu ráta aj U.S. Steel Košice. Podmienkou je stopercentná garancia spoľahlivých dodávok. K rokovaniam s konkrétnymi dodávateľmi sa spoločnosť zatiaľ nevyjadruje. (tom)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu