BRATISLAVA – Parlament včera začal rokovať o zákonoch súvisiacich s reformou verejnej správy. Zákon o vyšších územných celkoch (VÚC) a o voľbách do samospráv VÚC bol v prvom čítaní, pri ktorom poslanci rozhodujú len o tom, či je zákon potrebný a či sa ním neskôr budú vážnejšie zaberať.
Rozprava k prvému čítaniu naznačila, že sa premrhal čas, ktorý premiér Mikuláš Dzurinda chcel venovať zbližovaniu postojov koaličných strán. SDĽ spochybňovala model 12 regiónov. KDH požadovalo, aby v prípade neschválenia 12 vyšších územných celkov vláda stiahla návrhy zákonov, ktoré majú reformu verejnej správy naštartovať.
Rudolf Bauer (KDH) upozorňoval, že na čele rebríčka štátov s najnižšou korupciou sú štáty, kde je vysoký stupeň decentralizácie, Roman Hofbauer (HZDS) spochybňoval argument, že musíme reformu spustiť, lebo Európska únia ju od nás očakáva, tvrdením, že pred rokom 2008 sa do EÚ aj tak nedostaneme.
Hofbauer zľahčoval aj petície organizácií tretieho sektora, lebo združenie na paličkovanie čipiek sa podľa neho „do riadenia štátu nerozumie“. Povedal to krátko potom, ako jeho spolustraník Ján Cuper vo faktickej poznámke prezentoval svoje presvedčenie, že VÚC na Slovensku už sú. Povedal totiž, že namiesto vytvárania 12 regiónov stačí preniesť kompetencie „na osem už existujúcich VÚC“.
Prednášanie faktických poznámok chvíľami pripomínalo atmosféru orientálneho bazára, keď hovoril skoro každý. Poslanec, ktorý mal práve udelené slovo, sa niekedy dal rozoznať len podľa zapnutého mikrofónu, vďaka ktorému občas dokázal prekričať ostatných.
Poslanci dali v rozprave najavo, že ak sa zákony dostanú do druhého čítania, diskusia bude veľmi rušná. František Mikloško (KDH) napríklad povedal, že Martin ako sídlo VÚC je pre KDH neprijateľné a hnutie bude podporovať Ružomberok.
SMK považuje postup vlády v otázke reformy verejnej správy za nezodpovedný, pretože poslala na parlamentnú pôdu návrhy zákonov o samospráve vyšších územných celkov a voľbách do orgánov samosprávy bez širšieho konsenzu vo vládnej koalícii. „Nestačí len prijať uznesenie, ale aj zabezpečiť priechodnosť zákonov v NR SR,“ povedal Gyula Bárdos.
Po Bárdosovom vystúpení došlo medzi Jánom Cuperom a predsedajúcim schôdze Bélom Bugárom opakovane k ostrej slovnej výmene. Cuper si od Bugára vyprosil poučovanie a Katarína Tóthová namietala, že Bugár sa ako predsedajúci správa k poslancom HZDS neúctivo. Bugár totiž komentoval faktickú poznámku Romana Hofbauera slovami, že keď nemá čo povedať, nech nevystupuje. Hofbauer v reakcii na Bárdosovo vystúpenie uviedol, že ich SMK nemá poučovať o tom čo je to reforma, lebo to vedia aj bez nich.
Diskusia o reforme sa pretiahla do neskorých večerných hodín a do redakčnej uzávierky parlament o osude zákonov nerozhodol. Všeobecne sa predpokladá, že ich schváli do druhého čítania najneskôr dnes v dopoludňajších hodinách.
PETER KUNDER