
Platby štátu na dôchodkové zabezpečenie
údaje sú v mld Sk
zdroj: Sociálna poisťovňa
BRATISLAVA – Nepriaznivý vývoj vo financovaní dôchodkového systému by nedosiahol súčasné rozmery, keby štát platil za svojich poistencov – ekonomicky neaktívnych občanov (vojaci základnej služby, študenti, ženy na materskej a ďalší) – viac peňazí, tvrdí Sociálna poisťovňa. Kým v roku 1995 vymeriavací základ na výpočet odvodov pre túto skupinu bol 80 percent minimálnej mzdy, v roku 1997 bol už len 10 percent z 2700 korún, čiže poistné predstavovalo 27,5 percenta z 270 korún.
Aj keď v nasledujúcom roku štát zvýšil výpočet vymeriavacieho základu na 15 percent z 2700 korún, príjmy Sociálnej poisťovne sa príliš nezvýšili. V prípade, ak by vymeriavací základ ostal na úrovni 80 percent minimálnej mzdy, Sociálna poisťovňa by mala v základnom fonde dôchodkového zabezpečenia o 19 miliárd viac ako v súčasnosti, povedala na seminári o reforme dôchodkového systému námestníčka riaditeľa Sociálnej poisťovne pre úsek sociálnej reformy Renáta Bálintová.
Hoci vláda prisľúbila, že po tohtoročnej úprave bude aj v ďalších rokoch valorizovať odvody za svojich poistencov, vo východiskách štátneho rozpočtu na budúci rok sa s ich zvýšením nepočíta. Vicepremiér Ivan Mikloš tvrdí, že keďže ide len o návrh, priestor na zmenu odvodov tu je, ale bude to na úkor napríklad znižovania daní.
Národný úrad práce za svojich poistencov – nezamestnaných – platí odvody vypočítané zo sumy 2700 korún, pričom poistné za nich platí len za obdobie poberania podpory v nezamestnanosti. Po tomto období za nich neplatil dôchodkové zabezpečenie nik, hoci do konca minulého roka bola časť evidencie na úrade práce zohľadňovaná na dôchodkové účely bez ohľadu na to, či bolo poistné zaplatené.
Nízke platby štátu spolu so zhoršujúcim sa výberom poistného (v minulom roku 90,46 percenta) viedli k prehĺbeniu deficitu dôchodkového zabezpečenia na 3,4 miliardy korún. V tomto roku Sociálna poisťovňa očakáva v dôsledku zvýšenia odvodov a zrušenia oslobodenia pracujúcich dôchodcov od platenia poistného len 2,3-miliardový deficit.
V nasledujúcom roku by sa mal prehĺbiť na 10,5 miliardy korún. „Tieto deficity možno čiastočne eliminovať presunom z iných fondov,“ povedala Bálintová, ale dodala, že aj napriek týmto opatreniam sa dôchodkové zabezpečenie skončí na budúci rok s deficitom 5,4 miliardy korún.
V roku 2004 by deficit dôchodkového zabezpečenia mal dosiahnuť približne 30 miliárd korún, za predpokladu valorizácie dôchodkov.
GABRIEL KÁDASI