VILNIUS - Poslanci z členských krajín NATO včera ukončili svoje prvé rokovanie na území bývalého Sovietskeho zväzu. Litovské stretnutie Parlamentného zhromaždenia NATO bolo ďalším signálom smerom k rozšíreniu, ktorého súčasťou budú podľa pozorovateľov stále pravdepodobnejšie aj pobaltské štáty.
„Zhromaždenie ako celok je za rozšírenie NATO,“ povedal denníku Los Angeles Times hovorca poslancov aliancie Keith Williams. Potvrdilo to aj záverečné vyhlásenie. Takmer 200 parlamentárov z 19 členských krajín vyzvalo alianciu, aby pozvala kandidátov pripravených na vstup najneskôr na novembrovom summite v roku 2002 v Prahe.
Vo Vilniuse vystúpil aj generálny tajomník NATO George Robertson. Aj on hovoril o rozširovaní. Bol však podstatne opatrnejší ako poslanci: aliancia necháva otvorené dvere, ale konkrétny dátum pozvánok ani nenaznačil. V podstate len zopakoval postoj ministrov zahraničných vecí aliancie, ktorí sa stretli tento týždeň v Budapešti.
Práve tam sa podľa slovenského ministra zahraničia Eduarda Kukana začalo intenzívnejšie hovoriť o scenári pozvánok pre tri až sedem krajín. Predpokladalo by to pozvánku najmenej pre jedného z pobaltskej trojky - Litva, Lotyšsko, Estónsko.
Ich šance sa podľa pozorovateľov zvýšili zvolením amerického prezidenta Georgea Busha. V posolstve bratislavskej konferencii vyhlásil, že žiadna krajina nemôže byť vyňatá z rozšírenia pre svoju históriu alebo geografickú polohu.
Prezident parlamentného zhromaždenia Rafael Estrella včera vyzval Busha, aby počas svojej júnovej cesty po Európe vyslal jasný signál o rozšírení a naštartoval tak konkrétne kroky aliancie. „Znamená to začať seriózne uvažovať o kandidátoch. Tak, aby bolo v Prahe rozhodnuté a jasné pozvánky - pozvánky, ktoré by mali mať aj baltický rozmer,“ povedal podľa agentúry Reuters.
„Dostávame sa k pozícii, keď sa prvý raz môže zvažovať členstvo pobaltských krajín len na základe ich výsledkov. Obavy z ruského hnevu ustupujú,“ povedal podľa agentúry AP bezpečnostný a politický analytik Nicholas Redman z anglickej konzultačnej spoločnosti Oxford Analytica.
No Moskva to tak nechce nechať. Jej poslanci ako jediní z partnerských krajín na vilniusku schôdzku prísť odmietli. Protestovali tak proti tomu, že zhromaždenie sa zišlo na území bývalého Sovietskeho zväzu. (kos)