Ruskí predstavitelia, experti i zástupcovia Gazpromu sa občas sťažujú, že v bývalých krajinách socialistického tábora sa na nich dívajú s akousi stereotypnou nedôverou. Varujú pritom, že to môže tieto krajiny nakoniec poškodiť. Gazprom môže napríklad zmeniť tranzitné cesty (raz už hrozil, že povedie plyn do Nemecka po dne Baltského mora) a teoreticky dokonca limitovať dodávky plynu týmto krajinám.
Maďarsko
Kontrolný balík spoločností, ktoré riadili maďarské obchody Gazpromu, bol predaný pod cenu, údajne s cieľom zabezpečiť osobný zisk pre ľudí z vysokého manažmentu Gazpromu a ich príbuzných, tvrdí nemecký denník Frankfurter Rundschau.
Gazprom sa silne a nie najčistejšími metódami usiloval získať kontrolu nad druhým najväčším petrochemickým podnikom krajiny BorsodChemom. V septembri sa „prevalilo“, že 25-percentný podiel BorsodChemu získal Gazprom prostredníctvom nastrčených investorov. Tí potom do predstavenstva podniku dosadili ľudí z Gazpromu. Premiér Viktor Orbán vyzval na prešetrenie aféry. Použil pritom výrazy ako pranie peňazí a organizovaný zločin.
Poľsko
Spolu s plynovodom do Nemecka kládol Gazprom na poľskom území optický kábel. Poľsko si myslelo, že kábel bude slúžiť na monitorovanie prietoku potrubia. Optický kábel je však schopný viesť údajne 37 miliónov telefonický hovorov za sekundu. Poľsko okamžite protestovalo a ukladanie kábla sa zastavilo. Incident prispel k tomu, že Varšava začala váhať s vedením ďalšieho plynovodu - obchvatu Ukrajiny cez poľské územie. Poukazovalo na to, že nechce poškodzovať záujmy Ukrajiny - Kyjev a Moskva sa však nakoniec v spore, ktorý vznikol pre údajné krádeže plynu ukrajinským štátom, dohodli.
Maďarský MOL a poľská ropná spoločnosť PKN Orlen po týchto aférach vyzvali na bránenie podobným praktikám ruských podnikov spoločnými silami. (bj)