BRATISLAVA – Niektorí odborníci odporúčajú, aby ľudia menili zamestnanie približne každých päť rokov. U nás ešte donedávna prevládal názor, že správne je, ak niekto nastúpi do zamestnania a do dôchodku odíde po 30 rokoch z toho istého miesta.
„Voľakedy sa oveľa viac hodnotilo a platilo takzvané vernostné, bolo bežné, že niekto zotrval celý život v jednej firme. Kto vyrástol na takomto základe, môže ťažšie znášať, keď ho prepustia po celoživotnej robote,“ hovorí psychologička Eva Mallineritsová.
„U absolútnej väčšiny zamestnaných ľudí sa zamestnanie mení. Vývoj ukazuje, že nie je možné zostať celý život v jednom zamestnaní. Už to nie je ani takou hodnotou, skôr sa ukazuje, že je dobré mať viacero skúseností z rôznych zamestnaní,“ tvrdí Peter Guráň z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zmenou zamestnania sa neraz zmení aj pracovné nasadenie človeka a jeho motivácia podávať čo najlepšie výkony. Navyše by mal byť schopný využiť na novom mieste skúsenosti z predchádzajúcich pracovísk.
V zahraničí je migrácia prirodzená a dnes sú už pružné aj mnohé naše firmy. Po troch-štyroch rokoch sa obnovujú. Buď sa zamestnanec krátkodobej ponuke prispôsobí, povedzme rekvalifikáciou, alebo musí odísť.
Ukazuje sa, že časté striedanie zamestnaní je všeobecným trendom, dôraz sa kladie na väčšiu pracovnú mobilitu. Aj tu však existujú výnimky. „Niekomu dobre spraví pestrosť a zmena, pre druhého je hodnotou zotrvať a byť verný jednej firme. Je ťažko povedať, čo je lepšie,“ myslí si Mallineritsová.
Novému trendu sa ľahšie prispôsobujú hlavne mladí ľudia, ktorí nie sú na pracovné miesto príliš naviazaní.
„Stáva sa, že zamestnávatelia sú k novým zamestnancom často ústretovejší ako k tým, ktorí pre nich robia už niekoľko rokov,“ povedal Guráň. Sú však aj firmy, ktoré sa rôznymi sociálnymi programami snažia motivovať ľudí, aby u nich zostali. „Hľadajú sa rôzne iné formy podpory okrem platu, aby sa vo firme podporila stabilita.“
Jednou z podmienok na zmenu zamestnania je aj samovzdelávanie a rekvalifikačné kurzy. „Najnovšie trendy ukazujú, že ženy sú prispôsobivejšie, viac sa zapájajú do rekvalifikačných kurzov, skôr sú ochotné zmeniť zamestnanie,“ tvrdí Guráň.
Muž často krát nie je ochotný zmeniť zamestnanie, bojí sa, že príde o pozíciu, ktorú si na starom mieste vybudoval. „Ženy berú pracovnú kariéru voľnejšie, pretože vzťah k rodine je u nich ďaleko silnejší. Neberú to tak veľmi vážne ako muži,“ vysvetľuje Guráň.
Podľa údajov z Národného úradu práce bolo v minulom roku do rekvalifikačných kurzov zaradených takmer 25 000 ľudí – o 300 percent viac ako v roku 2000.