aktívnej činnosti. Kým ďalšia česká megahviezda Jaromír Jágr ešte korčuľuje vo Washingtone vedľa slovenského majstra sveta Petra Bondru (dá sa predpokladať, že aj ich sklom zaliate fotografie sa raz priradia vo veľkej sieni Bell v Hall of fame k Petrovi Šťastnému a Stanovi Mikitovi), 37-ročný Dominik Hašek sa rozhodol, že definitívne končí.
Odchod v pravý čas
Podobne ako tisícky spletitých situácií na ľade zvládol umenie odísť zo scény v pravý čas. Na vrchole slávy ako čerstvý triumfátor v boji o najcennejšiu klubovú trofej Stanley Cup v drese Detroitu.
„Po 21-ročnom hokejovom kolotoči mi bude chýbať hlavne partia spoluhráčov. Najviac však pocit po zápase, keď pomôžem svojmu tímu vyhrať“, vyznal sa na rozlúčkovej tlačovej konferencii v Detroite D. Hašek. Majiteľ klubu Mike Ilitch sa s jeho rozhodnutím musel zmieriť. Pre Hašeka už nie je motiváciou ani šanca zarobiť za ďalší rok osem miliónov dolárov. Spoluhráč z Detroitu Chris Chelios mu na budúcu sezónu ponúkal svoj dom. Ani horúce žiadosti fanúšikov ho nezlomili.
Dominátor, Hašan, Míša
Hašek, v tlači prezývaný najčastejšie Dominátor, medzi spoluhráčmi Hašan a v rodine Míša, je pod hokejovou maskou citlivo založený človek, silno pripútaný na rodinu a rodné Pardubice. Chce, aby jeho syn Michal a dcéra vyrastali v českom prostredí. A on tam chce spolu s bratom Martinom, futbalistom Austrie Viedeň, podnikať so športovým oblečením vo svojej firme Dominátor.
Všestranný pohybový talent, ktorý veľmi dobre narába aj s futbalovou loptou sa narodil 29. januára 1965 v Pardubiciach ako Dominik Kaštánek. Neskôr ho adoptoval druhý manžel jeho matky Jan Hašek.
Odmalička sa tlačil do bránky. Viac ako strieľať góly ho bavilo zabraňovať im.
Protest na bicykli
V šestnástich rokoch chytal za Pardubice seniorskú ligu, devätnásťročný reprezentoval bývalé Československo na Kanadskom pohári 1984. O rok neskôr získala ČSSR na MS v Prahe zlato, no mladý Hašek sa nedostal do nominácie trénera Bukača.
Svoj protest vtedy ventiloval svojsky, každý zápas do pražskej športovej haly jazdil sledovať na bicykli. Z Pardubíc.
Prepísal neotrasiteľnú metodiku
V posledných rokoch si množstvo európskych hokejistov vydobylo v kráľovskej súťaži NHL veľké uznanie, ale nik ju svojou individualitou neovplyvnil tak výrazne ako on.
Vytiahnutý, podľa jeho starostlivej matky i manželky Aleny až kriticky vyziabnutý Dominik prepísal osvedčené učebnice zámorskej brankárskej metodiky. Od základu nabúral pravidlo, že dobrý brankár sa do poslednej možnej chvíle udrží na korčuliach, že dôsledne kryje priestor pozične. „Hašan“ ťažil zo svojej gymnastickej kĺbovej pohyblivosti, navyše mal suverénne najrýchlejšie nohy spomedzi svetových brankárov. S takýmito dispozíciami často doslova ponúkal súperovi časť nekrytej bránky, aby v poslednej chvíli v ľahu zastavil puk v plánovanom priestore. Známe sú jeho kacírske kúsky, keď si odložil hokejku k žŕdke a puk uchmatol vnútornou stranou vyrážačky.
Po jeho príchode do Chicaga Black Hawks v lete 1990 však nik veľmi nebral do úvahy, že prišiel najlepší gólman MS 1989 v Štokholme. Jeho neštandardný štýl bol často terčom posmechu. Prakticky dva roky sa neveľmi úspešne bil o post jednotky s Edom Belfourom. Trejd do Buffala pred sezónou 1992 znamenal rozhodujúci prielom v jeho kariére NHL. Priemerné Buffalo priviedol v roku 1990 až do finále Stanley cupu, kde mal však viac šťastia Dallas.
Šatan o Hašekovi
Posledných päť z deviatich sezón bol v Buffale Hašekovým spoluhráčom slovenský útočník Miroslav Šatan: „To, čo dokázal Dominik vzápasoch, videl celý svet, ale ešte neuveriteľnejšie kúsky predvádzal na tréningoch. Keď si povedal, že gól nedostane, mohlo to v samostatných nájazdoch skúšať celé mužstvo aj stokrát za sebou. Márne. V kabíne sa vždy správal normálne, žiadne hviezdne maniere.“
Absolvent pedagogickej fakulty počas obľúbených letných futbalových kempov medzi deťmi stále zdržanlivejšie sľuboval, že sa do Pardubíc vráti ako učiteľ dejepisu.
„Ale raz sa aspoň na nejaký čas postavím pred žiakov a naplním svoj dávny kantorský sen“.
O Hašekovi sa hovorí, že je šetrný, že pošle syna Michala tam, kde je hamburger o pár centov lacnejší. Na druhej strane, ak by Dominik počítal každý dolár, tak by napríklad v Buffale nesponzoroval hokejovú školu pre nezaopatrené deti.
„Som šetrný, lebo poznám cenu peňazí. Ako malý chlapec som si odkladal peniaze, ktoré som dostával od dedka na nanuk. Každý týždeň som našetril desať korún a po dvadsiatich týždňoch som si kúpil skvelú koženú loptu značky Gala. Stála presne dve stovky.“
VOJTECH JURKOVIČ