Minister vnútra Ivan Šimko označil novelu zákona za „minimalistickú“. Podľa neho sa volebné pravidlá nemenia. Hlavným dôvodom zmien je nový zákon o ochrane osobných údajov, ktorý zakazuje vyžadovať od občanov rodné čísla. Zákon ešte nie je účinný, prezident ho vrátil parlamentu, ale nie pre problém ochrany rodných čísel.
Ku kandidačnej listine do volieb musí politická strana pripojiť vyhlásenie, že má najmenej desaťtisíc členov. Ak túto podmienku nespĺňa, pripojí petíciu podpísanú takým počtom voličov, ktorým nahradí chýbajúci počet členov strany. Súčasťou petície je aj rodné číslo. Nový vládny návrh už s rodným číslom nepočíta.
Skracuje sa tiež volebná kampaň. Namiesto 30 dní by mala trvať len 21. Doteraz sa mohli volebné šoty politických strán vysielať len vo verejnoprávnych médiách, v STV a Slovenskom rozhlase. Vládny návrh umožňuje, aby sa politická reklama dostala aj do súkromných televízií a rádií.
Minister Šimko hovorí, že poslanci majú dôvod, aby sa novelou volebného zákona zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní. To znamená, že zákon by sa prijal ešte na tejto schôdzi parlamentu. „Občan má právo byť čo najlepšie informovaný o svojich kandidátoch. Tento dôvod je dostatočne závažný na to, aby poslanci o návrhu rokovali,“ poznamenal.
Vláda schválila aj dokument o organizačno-technickom zabezpečení parlamentných volieb. V štátnom rozpočte sa vyčlenilo na voľby 290 miliónov korún. Dnes však nie je možné povedať, aké budú skutočné náklady. Nevie sa totiž, koľko strán bude kandidovať. (sp)