BRATISLAVA - Politické strany sa budú v predvolebnej kampani snažiť, aby ich predstavitelia čo najviac potriasali rukami politikom z krajín Európskej únie a USA a tak ukázali, že sú zárukou našej integrácie do únie a NATO. Politológ László Öllős hovorí, že najmä strany vládnej koalície využijú zahraničnopolitické úspechy vlády.
Svoj podiel z koláča bude však podľa neho chcieť aj predseda opozičného Smeru Robert Fico. Aj ten sa snaží, aby ho zahraničie uznalo ako budúceho dôležitého člena vlády. Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson hovorí, že Fico považuje získanie dôveryhodnosti za svoj hlavný zahraničnopolitický kapitál. Podľa neho má Smer už dnes na ministerstve zahraničia „celú garnitúru ľudí, ktorí sa pripravujú, že po úspechu Smeru budú nominovaní do dôležitých funkcií aj v zahraničí.“
Samson si myslí, že Fico sa snaží poučiť zo zahraničnopolitického neúspechu HZDS v minulom volebnom období. „Je to veľmi pragmatická, ak nie priam prefíkaná politika,“ hovorí.
Predsedovia vládnych strán majú proti Ficovi aj proti predsedovi ANO Pavlovi Ruskovi výhodu, lebo sa s partnermi môžu stretnúť na medzivládnych akciách. Stranícke cesty sú preto oveľa zriedkavejšie.
Prednedávnom predsedovia KDH a SMK Pavol Hrušovský a Béla Bugár takúto stranícku cestu využili na stretnutie s americkým prezidentom Georgeom Bushom vo Washingtone počas rokovania Medzinárodnej demokratickej únie. Na zasadnutia Európskej ľudovej strany zasa chodí líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Zahraničnopolitické aktivity predsedu opozičného HZDS Vladimíra Mečiara hodnotí Őllős skôr ako neproduktívne. „Možno, keby zostal doma, spôsobil by si menšiu škodu,“ povedal.
Samson si však myslí, že pre voličov HZDS zahraničná politika veľa neznamená. Inak to podľa neho posudzuje voličská základňa Smeru. Ak by Fico voličov neoslovil víziou integrovaného Slovenska, nemal by podľa Samsona dobré predvolebné vyhliadky. (sp)
Stranícke cesty lídrov do zahraničia
Robert Fico, Smer - Ruská federácia, USA, Francúzsko, Rakúsko, Nemecko, stretnutie s komisárom Európskej únie Verheugenom.
Pavol Rusko, ANO - Nemecko, stretnutie s predstaviteľmi FDP v Berlíne, Rakúsko, rokovanie s predsedom rakúskeho parlamentu Heinzom Fischerom.
Vladimír Mečiar, HZDS - Francúzsko, USA, Nemecko - v Berlíne diskutoval na pôde Európskej akadémie o integrácii Slovenska.
Anna Malíková, SNS - Taliansko, účasť na kongrese Alleanza Nazionale, talianskej vládnej strany, Belgicko - Brusel, rokovanie združenia Európa národov.
Pavol Hrušovský, KDH - USA - Washington, rokovanie Medzinárodnej demokratickej únie združujúcej konzervatívne strany, Nemecko - Berlín, stretnutie s predsedníčkou CDU Angelou Merkelovou, Česká republika - rokovanie s vedením KDU-ČSL.
Mikuláš Dzurinda, SDKÚ - Španielsko - Barcelona, summit Európskej ľudovej strany.
Béla Bugár, SMK - USA - Washington, summit Medzinárodnej demokratickej únie.
Pavel Koncoš, SDĽ - Nemecko, Christoph Zopel - štátny tajomník Spolkového ministerstva zahraničných vecí, Manfred Stolpe - predseda vlády Brandenburska. Rakúsko, Viedeň - stretnutie s predsedom rakúskeho parlamentu Heinzom Fischerom. Česko, Praha - rokovanie s predsedom ČSSD Vladimírom Špidlom.
Pozn. V prehľade sú cesty predsedov strán v tomto roku.