
Čínska polícia odvádza odsúdených obchodníkov s drogami po masovom procese na štadióne v meste Gui-jang. FOTO - REUTERS
VIEDEŇ, PEKING, RANGÚN - Kým Európa sa počas včerajšieho Medzinárodného dňa boja proti zneužívaniu drog na rôznych akciách venovala analýzam drogovej problematiky a predovšetkým ich šírenia medzi mládežou, niektoré z ich najväčších producentov sa okato snažili prezentovať svoju protidrogovú politiku. V Číne popravili 50 pašerákov a dílerov, v Mjanmarsku spálili drogy za miliardu dolárov.
V mjanmarskom Rangúne šéf vojenského režimu generál Than Schwei na slávnosti uviedol osobne do chodu spaľovaciu pec, do ktorej potom nasypali 3027 kilogramov ópia, 240 kilogramov heroínu, 434 kilogramov marihuany, 34,9 milióna tabletiek amfetamínu, efedrínu a efedrínového prášku. „Hodnota zničených drog sa odhaduje na 1,078 miliardy dolárov pri drobnom predaji na uliciach v Spojených štátoch,“ vyhlásil generál Zaw Win, jeden z lídrov boja proti drogám v Mjanmarsku. V múzeu na vykynoženie drog na predmestí Rangúnu spaľovali drogy už 16. raz. Podľa najnovšej správy amerického ministerstva zahraničia Mjanmarsko patrí medzi najväčších producentov ópia a je hlavným zdrojom amfetamínu v Ázii.
Čína oslavovala procesmi a popravami - viac než 50 obchodníkov s drogami popravili čínske úrady v týchto dňoch po bleskových procesoch na rôznych miestach krajiny. V meste Fu-čou na juhovýchode krajiny napríklad súd vyniesol rozsudky nad 1221 obchodníkmi s drogami. Štrnásť osôb bolo v odsúdených na smrť len v provincii Se-čchuan na juhozápade Číny a deväť z nich okamžite popravili. Čína popravuje viac ľudí než zvyšok sveta spolu. Počas dňa boja proti drogám popravia tradične desiatky obchodníkov s drogami.
Konzumácii drog medzi východoeurópskou mládežou bola venovaná správa, ktorú včera vo Viedni zverejnil Fond na kontrolu narkotík (UNFDAC). Podľa tejto agentúry OSN ich konzumácia v týchto krajinách vzrástla za päť rokov trojnásobne a veľmi rýchlo sa dostáva na úroveň západnej Európy. Keď sa do toho započíta aj indické konope, potom konzumácia drog vo vekovej hranici 15 až 16 rokov vzrástla v rokoch 1995 až 1999 o 40 percent.
Na Slovensku - rovnako ako v Poľsku, v Chorvátsku, v Estónsku a v Maďarsku - sa počet ľudí konzumujúcich drogy vo vekovej kategórii 15 až 16 rokov sa zdvojnásobil. Česká republika si vyslúžila druhé miesto v Európe v konzumácii marihuany - pravidelne ju užíva 35 percent mladých ľudí, o percento viac má len Británia. Spotreba drog sa vo väčšine východoeurópskych krajín pohybuje medzi 15 a 24 percentami. Kým v USA holduje drogám 45 percent mládeže, v Európe je to v priemere 18 percent. (čtk)