Keď sa vás vaše deti budú pýtať na Marxove heslo, odporúčame nazvať ho pokus o open source v 19. storočí. Kým ten komunistický zlyhal, programátori projektu Mozilla dnes neprichádzajú iba s prehliadačom, no najmä so zobrazovacím kódom pre všetky platformy počítačov.
Oslavy po celom svete
Každý deň vznikne niekoľko stoviek, možno tisíc nových programov. Okrem Microsoftu, ktorý už tradične spája uvedenie novej verzie svojho operačného systému s bombastickou oslavou, sa oslavy obmedzujú len na malú komunitu vývojárov, prípadne marketingových pracovníkov. Tento mesiac sa budú konať party iného druhu. Oslavovať bude komunita ľudí po celom svete, ktorá sa zapojila do projektu Open Source s cieľom vytvoriť softvér s dvomi základnými črtami: použiteľnosťou na každom operačnom systéme (nielen na najrozšírenejších verziách) a kvalitatívnou úrovňou komerčných projektov s aktuálnymi štandardami.
Projekt Mozilla začal na internetové pomery v ranom stredoveku, presnejšie povedané v roku 1998, keď spoločnosť Netscape oznámila, že poskytne zdrojový kód svojho prehliadača komunite programátorov, ktorí môžu podľa svojich schopností a možností prispievať k jeho rozvoju. Tento riskantný krok mal svoj dôvod. Netscape, ktorý bol nekorunovaným kráľom na poli prehliadačov, začal v tom čase strácať dych a nestačil na prudký nápor Microsoftu. Začal sa boj prehliadačov.
Prečo je prehliadač dôležitý
Napriek tomu, že internet nie je len web, bol to práve hypertext, ktorý spravil z akademicko-vojenského projektu masovo používaný komunikačný prostriedok. A hoci vznikol už v roku 1989 vo švajčiarskom centre pre výskum atómovej energie CERN, až prehliadač Mosaic a následne Netscape preslávili tri W. Od pôvodného zobrazovania textu prešiel web, ako mu dnes každý hovorí, rôznymi štádiami po zobrazovanie obrazu, zvuku, interaktivity a, samozrejme, obchodu. Milióny amatérov, no hlavne profesionálov po celom svete tvoria webové stránky, ktoré potrebujú jeden spoločný nástroj na ceste k užívateľovi - prehliadač. V súčasnosti pokrýva vyše 90 % trhu program Explorer spoločnosti Microsoft a tomuto faktu sa podriaďujú programátori a dizajnéri pri tvorbách web stránok. Čo má robiť zvyšných 5-6 % ? Má prejsť na platformu MS? Alebo sa majú zmieriť s odkazom „prepáčte, že naše stránky nevidíte, patríte k 4% menšine a my žijeme z návštevnosti 96 % väčšiny“? V tom okamihu pochopíte každodenné problémy inej štvorpercentnej menšiny. Ťažko odhadnúť, nakoľko Mozilla vyriešila všetky problémy medzi platformami, rozhodne jej vývoj trval tak dlho, že až 5. júna 2002 sa po tísícinovom kroku dala stiahnuť zo serverov stabilná verzia 1.00. Zároveň s ňou sa ohlásil pre mnohých mŕtvy Netscape s preview verziou 7 postavenou na platforme renderovacieho kódu GECKO.
Mozilla nie je len prehliadač
Čo na vás čaká po stiahnutí súboru s veľkosťou 10 MB? Pochopiteľne prehliadač, ktorý spĺňa štandardy HTML 4.01, XHTML 1.0, XML 1.0, CSS 1 a čiastočne CSS 2 , Unicode, 128-bitové kódovanie, SSL 1, SSL 2 a TLS. E-mail podporuje POP3 , IMAP, NNTP, SMTP, MIME, MHTML.
Kým laikovi tieto skratky nič nehovoria, odborník možno nadvihne obočie a webdizajnér si zhlboka oddýchne. Mozilla prichádza s produktom, ktorý drží krok s dobou a napriek dlhému vývoju sa nemusí za výsledok hanbiť. Súčasťou Mozilly je aj e-mailový klient, jednoduchý editor webstránok a IRC klient.
Prehliadač vás asi prekvapí možnosťou otvárať stránky v nových záložkách na štýl excelovských zošitov. Taktiež tabuľky číta iným spôsobom, než na aký ste boli dosiaľ zvyknutí a to po stĺpcoch.
Mailový klient patril už v časoch nadvlády Netscape k tomu lepšiemu. Programátori sa zjavne inšpirovali u konkurencie a zaviedli možnosť farbenia mailov podľa kategórií. Pomocou ľahko editovateľných filtrov sa môže dôležitý mail automaticky zafarbiť na červeno a presunúť do príslušného priečinku. A nakoniec to najlepšie, konečne je podporovaná funkcia správy viacerých e-mailových účtov z jedného klienta.
Zabudovaný IRC klient - chatzilla asi poteší všetkých, ktorí používajú internet na živú komunikáciu.
Vojna prehliadačov - Epizóda 7: Impérium vracia úder
Kým desatinové, prípadne stotinové verzie niekdajšieho vládcu webu dnes už takmer nik nevníma, po verzii 7 tomu môže byť inak. Inštalačný program síce má 30 MB, ale môže sa poľahky scvrknúť na 11 MB. Program je v skutočnosti multimediálnym balíkom a okrem prehliadača a e-mail klienta si môžete stiahnúť aj program na prehrávanie hudby a videa - Real Player a WinAmp na zvuk vo formáte mp3. Ďalším doplnkom je komunikačný program Instant messenger AOL s podporou ICQ. Po prvom spustení NS 7 sa môžete registrovať v Netscape centre, ktoré ponúka free mail v podobe vasemeno@netcenter.net. V rámci služby My Netscape máte prístup k spravodajstvu CNN, Time a iných.
NS 7 vyzerá na prvý pohľad ako Mozilla a aj používa niektoré súčasti mozilly - napr. mail.
Má Mozilla a Netscape nádej?
Dnes je ťažké predpokladať, aká budúcnosť obidva programy čaká.
Cross-platformové použitie Mozilly a nakoniec aj celého projektu môže znamenať dôležitý impulz v rámci open source projektov. Hlavne z psychologického hľadiska.
Obidva programy netvoria len parciálnu aplikáciu, ale všetko v jednom a bežný klient dostáva vlastne všetko, čo pre svoj každodenný život na internete potrebuje od prezerania webu cez hudbu až po komunikáciu, kým užívateľ MS produktov si musí niektoré časti nainštalovať sám.
S vysokou pravdepodobnosťou sa však už s nainštalovanou Mozillou nestretnete s odporúčaním, že dvere sú pre vás zatvorené, lebo ste štvorpercentní…