Štát nemá na to, aby pomohol všetkým

BRATISLAVA – Slavomír Petráš z Bratislavy je v dôsledku svalovej dystrofie odkázaný na invalidný vozík. Do kúpeľne na poschodí domu sa nedostane. Na okresnom úrade si podal žiadosť, aby si mohol prerobiť byt na bezbariérový.

BRATISLAVA – Slavomír Petráš z Bratislavy je v dôsledku svalovej dystrofie odkázaný na invalidný vozík. Do kúpeľne na poschodí domu sa nedostane. Na okresnom úrade si podal žiadosť, aby si mohol prerobiť byt na bezbariérový.

„Potreboval som vybudovať kúpeľňu na prízemí. Odmietli to – príspevok sa vraj nesmie poskytnúť na nič nové, len na prestavbu pôvodného. Ponúkli mi, že prispejú na schodiskovú plošinu, aby som sa dostal na poschodie. Okrem toho, že by stála päťkrát viac ako nová kúpeľňa na prízemí, statik potvrdil, že schodisko v dome ju neunesie,“ hovorí. Okresný úrad to však ďalej nezaujímalo. Príspevok nedostal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotne postihnutí občania u nás už tri roky fungujú podľa nového zákona. Podľa neho sa im sociálne dávky a kompenzácie vyplácajú adresnejšie, občan má možnosť žiadať pomoc presne v tej oblasti, kde ju potrebuje. Zákon je moderný, európsky, zhodujú sa predstavitelia štátu i zdravotne postihnutých občanov. Obe strany však hovoria – je tu nesmierne veľa problémov.

Štátni úradníci, pracovníci okresných úradov a odborov sociálnych vecí, nestíhajú vybavovať tisíce žiadostí, chodiť na kontroly, posudzovať situáciu v teréne.

Vznikajú podobné paradoxy ako v Slavomírovom prípade – litera zákona zvíťazila nad jeho duchom, chorý človek pomoc od štátu nedostal. Peniaze si zohnal prostredníctvom nadácií, cirkvi, Konta bariéry.

Aké peňažné príspevky je možné poskytnúť občanom s ťažkým zdravotným postihnutímv oblasti odkázanosti na pomoc inej osoby

SkryťVypnúť reklamu

– príspevok pri starostlivosti o blízku osobu do výšky dôchodku, ktorý je jediným zdrojom príjmu

– peňažný príspevok za opatrovanie 1,65-násobok sumy životného minima

– peňažný príspevok na osobnú asistenciu 1,5 % zo sumy životného minima za jednu hodinu osobnej asistencie

v oblasti mobility

– peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla max. do výšky 200 000 korún

– peňažný príspevok na úpravu bytu max. do výšky 250 000 korún

– peňažný príspevok na úpravu garáže max. do výšky 50 000 korún

– peňažný príspevok na prepravu (taxíkom) max. do 2500 korún mesačne

v oblasti pomôcok

– peňažný príspevok na zaobstaranie pomôcky (t. j. kúpa, úprava a zácvik pomôcky) max. do 260 000 korún (pomôckou je aj pes so špeciálnym výcvikom)

– príspevok na opravu pomôcky – výška závisí od ceny opravy a príjmu občana

SkryťVypnúť reklamu

v oblasti zvýšených výdavkov

– peňažný príspevok na prevádzku pomôcky (elektrina, batérie…) 2,5 % zo sumy životného minima

– peňažný príspevok na prevádzku osobného motorového vozidla 20 % zo sumy životného minima

– peňažný príspevok na osobnú a bytovú hygienu, opotrebovanie šatstva, obuvi a bytového zariadenia 15 % zo sumy životného minima

– peňažný príspevok na zvýšené výdavky na diétne stravovanie 25 % zo sumy životného minima

– peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom (krmivo a veterinárna starostlivosť) 1200 korún mesačne

Peňažné príspevky na zvýšené výdavky sú viazané na podmienku, že príjem zdravotne postihnutého neprekročí sumu rovnajúcu sa 3-násobku životného minima. Občan musí o poskytnutie príspevku požiadať a odôvodniť jeho potrebu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj pri ostatných peňažných príspevkoch sa skúma príjem a majetok občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ale hranice násobkov životného minima (od 2-násobku až po 7-násobok) sú rôzne v závislosti od príjmu občana.

Aktuálna výška životného minima je pre jednu plnoletú fyzickú osobu 3790 korún, od 1. júla by sa mala zvýšiť na 3930 korún.

Aký je systém* Občan, ktorý má zdravotné problémy, si môže podať žiadosť o priznanie pomoci na okresnom úrade. Musí predložiť lekárske správy a žiadosť, v ktorej požiada o kompenzovanie znevýhodnení. Úrady posúdia jeho stav a vydajú mu posudok. Posudok je pre zdravotne postihnutého veľmi dôležitý – len na jeho základe sú mu priznané kompenzácie a všetky, na ktoré má nárok, musia byť v posudku spomenuté. Ak by neskôr žiadal ešte o priznanie ďalšej kompenzácie, musí si znova dať žiadosť o posúdenie. „Občana posudzuje posudkový lekár a sociálny pracovník. Vychádza sa z lekárskych nálezov a lekárskych správ, ktoré dokladá občan od svojich ošetrujúcich lekárov,“ hovorí Judita Havalová z odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade Bratislava III.

SkryťVypnúť reklamu

* Posudzujú sa štyri oblasti – mobilita, komunikácia, zvládanie nevyhnutných životných úkonov a zvýšené výdavky na stravu, ošatenie, bytové zariadenie, hygienické a čistiace potreby. Zvýšené výdavky na stravu majú napríklad ľudia s bezlepkovou diétou alebo s cukrovkou, zvýšené výdavky na hygienu napríklad ľudia s inkontinenciou alebo s ťažkým ekzémom. Pohyb invalidného vozíka po byte ničí koberce, dlážky a nábytok, nosenie bariel derie odev, chybná chôdza obuv.

* Rozsah postihnutia v jednotlivých oblastiach sa posudzuje v percentách. Aby bol občan evidovaný ako ľahko zdravotne postihnutý, musí mať v niektorej oblasti aspoň 50-percentné postihnutie. „Pri posudzovaní sa okrem zdravotného stavu zisťuje aj sociálna situácia žiadateľa, rodinné pomery, jeho osobnostné predpoklady a stupeň integrácie do spoločnosti. Vyžaduje si to rozhovor s občanom, prípadne návštevu v jeho domácnosti,“ hovorí Havalová. Z celkovej situácie sa určí, ktoré znevýhodnenia, vyplývajúce z jeho telesného postihnutia, môže mať občan kompenzované od štátu.

SkryťVypnúť reklamu

* V prípade kúpy auta a zdravotníckej pomôcky sa vyžaduje spoluúčasť občana – vychádza sa z filozofie, že ak niečo dostane zadarmo, neváži si to.

* Pod kúpou pomôcky sa rozumie široké spektrum predmetov, ktoré človeku s postihnutím uľahčujú život. Nepočujúci tak môže žiadať o príspevok na kúpu nového televízora s teletextom alebo na montáž svetelného zvončeka, človek s postihnutou motorikou na kúpu špeciálneho počítača prispôsobeného jeho potrebám.

* Odbory sociálnych vecí v každom prípade požadujú doklad o kúpe alebo predbežný doklad o cene. V prípade rekonštrukcií nesmie ísť o svojpomocné úpravy, prácu musí vykonať firma.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu