BANSKÁ BYSTRICA – Na Slovenskej inšpekcii životného prostredia v Banskej Bystrici včera riešili okolnosti ekologickej havárie v Kremnici. Z auta, ktoré prevážalo vápno, vypadli palety, vrecia sa roztrhli a vietor biely prach roznosil do okolia. Búrka časť z neho spláchla do potoka, kde uhynuli ryby.
Napriek tomu, že inšpektorát ochrany vôd Slovenskej inšpekcie má nepretržitú 24-hodinovú službu, počas celého uplynulého víkendu im haváriu nik neoznámil. Dozvedeli sa o nej až od novinárov.
Podľa vedúceho inšpektorátu Daniela Magica zlyhal v tomto smere ľudský faktor. Stanoviť škodu a sankcie tri dni po havárii je podľa neho pomerne zložité, rovnako ako určenie systému pri likvidácii škôd. Podľa zákona o vodách, ktorý je v platnosti od júla tohto roku, prešli kompetencie pri riešení takýchto prípadov z okresných úradov na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Zo zákona jednoznačne vyplýva, že každý, kto zistí v rieke alebo potoku podozrivé penenie, zápach, farbu alebo hynutie rýb, to má ohlásiť inšpekcii, hasičom, polícii alebo odboru životného prostredia na okresnom úrade.
V tomto prípade sa tak nestalo. Úhyn pstruhov, ktoré sem nasadzujú rybári, bol spôsobený tým, že vápno im zrejme uzatvorilo žiabre. Hoci vápno z okrajov cesty odpratali krátko po havárii, stále sa drží na tráve a listoch. Dôsledky sa dajú úplne zlikvidovať iba s problémami. Keby totiž odstraňovali vápno z listov vodou, opäť by stiekla do potoka. Odborníci hľadajú možnosti, ako eliminovať dôsledky havárie na minimum.
KVETA FAJČÍKOVÁ