
Primár Michal Kováč podáva pacientke botulotoxín do očného svalu. FOTO – AUTORKA
tom,“ spomína 70-ročná Helena Zálešáková. Vyhľadala primára novozámockej neurológie Michala Kováča. Dozvedela sa o ňom, že ako jeden z priekopníkov liečby botulotoxínom, čiže klobásovým jedom na Slovensku pomohol žene s podobným problémom. Kŕčové zatváranie viečka spôsobil príliš napätý očný sval. Do neho dostala v ambulancii injekciu s obsahom klobásového jedu a viečko sa uvoľnilo. Raz do roka si terapiu zopakuje.
„Za napätie svalu zodpovedá príslušná časť centrálnej nervovej sústavy. Botulotoxínom však neliečime príčinu, iba následok. Injekciou zablokujeme prenos vzruchu z nervového vlákna na svalové a kŕč ustúpi. Ak ju podávame na správne miesto, je stopercentne účinná. Jej nevýhodou je to, že ju treba po určitom čase zopakovať. Intervaly sú naozaj individuálne. Od dvoch do ôsmich mesiacov,“ konštatuje primár. V Nových Zámkoch liečili klobásovým jedom už niekoľko stoviek pacientov s mnohými typmi ochorenia.
JANA BEŇOVÁ
V roku 1895 bol v jednom belgickom meste kar. Pozostalí naň pozvali štyroch hudobníkov a pohostili ich šunkou. Traja z nich zomreli. Pokazená šunka obsahovala nebezpečný jed. Pred vyše sto rokmi ho označili za botulotoxín. Spôsobuje veľký počet ochorení nazvaných botulizmus. Vznikajú najmä po konzumácii nesprávne spracovaných klobás a ďalších mäsových výrobkov. Z toho vznikol aj ľudový názov klobásový jed. Botulotoxín poškodzuje funkciu nervov. Ak by sme dali kilogram látky do 10 miliónov hektolitrov vody, každý pohár by mal smrteľné účinky. Nebezpečný jed sa po teroristickom septembrovom útoku na USA často spomína ako bioteroristický prostriedok. (bej)