Ak zákon podpíše prezident, škola sa vytvorí k 1. septembru zo Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny.
Za vytvorenie novej vysokej školy sa zo 115 poslancov vyslovilo 92, proti boli piati, hlasovania sa zdržalo 14 a štyria zákonodarcovia nehlasovali.
Slovenská zdravotnícka univerzita by mala byť právnym nástupcom Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny (SPAM) v Bratislave. Mala by mať tri fakulty. Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií bude poskytovať bakalárske a magisterské štúdium v odbore ošetrovateľstvo i niektorých ďalších regulovaných a čiastočne regulovaných odboroch, napríklad rádiologický asistent, fyzioterapeut, zdravotnícky záchranár (okrem lekárov a farmaceutov). Fakulta zdravotníckych špecializovaných štúdií bude zabezpečovať špecializované štúdium v medicíne a ďalšie postgraduálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, ktoré je potrebné na výkon špecializovaných zdravotníckych povolaní. Fakulta verejného zdravotníctva bude poskytovať bakalárske a magisterské štúdium na vykonávanie funkcií vo verejnom zdravotníctve.
Zriadenie zdravotníckej vysokej školy transformáciou SPAM má cieľ vyplniť medzeru, ktorá v súčasnosti existuje v slovenskom systéme vysokých škôl.
Návrh zriadiť Slovenskú zdravotnícku univerzitu sa stal terčom kritiky v odborných kruhoch. Jeho kritici prostredníctvom médií argumentovali, že SPAM nie je a nemôže byť vysokou školou, pretože má inú náplň činnosti ako poskytovanie bakalárskeho, magisterského alebo doktorandského štúdia. Hlavným poslaním SPAM-u je podľa nich totiž špecializačná príprava lekárov a stredných zdravotníckych pracovníkov v jednotlivých medicínskych odboroch a udeľovanie tzv. kvalifikačných atestácií.
Kritika zaznievala aj z radov poslancov. Argumentovali predovšetkým obavami z narušenia systému vysokoškolského vzdelávania v SR, opierali sa o negatívne stanovisko rektorskej rady a Rady vysokých škôl. Objavila sa aj kritika, že zriadenie školy nie je dostatočne kryté finančnými zdrojmi. Pred záverečným schvaľovacím procesom poslanci neakceptovali návrh Evy Rusnákovej (SDK), aby NR SR prerušila rokovanie a o návrhu sa vyjadrila vláda a Akreditačná komisia.