. Balík 15 percent akcií vlastní tiež Fond národného majetku.
Obaja štátni akcionári predaje svojich podielov nepripravujú.
Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Barta by sa štát mal týchto akcií zbaviť. „Štát nemá prečo takéto veci vlastniť a riadiť,“ povedal. Pripomenul, že vždy je efektívnejšie, ak podniky spravuje súkromný vlastník. Pri očakávanej liberalizácii telekomunikačného trhu by mal byť podľa Barta takýto predaj samozrejmosťou. Skúsenosti jasne hovoria, že nie je správne, ak štát „jednou nohou stojí“ v regulovanom subjekte a zároveň ho aj reguluje. „Nemôže byť zároveň regulátorom aj regulovaným, môže tak predsa dôjsť aj ku konfliktu záujmov,“ povedal.
Hoci o výnose z predaja je predčasné uvažovať, domnieva sa, že by mohlo ísť o zaujímavý obchod. Peniaze by sa okrem iného mohli použiť aj na posilnenie samostatnosti Telekomunikačného úradu, ktorý je finančné úplne závislý od ministerstva dopravy.
Barto však neverí, že by sa predaj mohol udiať ešte pred voľbami. „Určite už nie,“ skonštatoval.
Fond začiatkom júna informoval, že má na kúpu akcií zaujímavú ponuku. Obchod sa však zatiaľ neuzavrel a zrejme sa tak ani v blízkom čase nestane. „Momentálne žiadne rokovania neprebiehajú,“ povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Príjmy z podobných predajov sú súčasťou rozpočtu FNM, ktorý každoročne schvaľuje parlament. Pri tohtoročnej rozprave poslancov však nevznikli na rozpočet také tlaky, aby bolo nutné doplniť zdroje predajom akcií telekomu. „Nemáme akútnu potrebu akcie predávať,“ uzavrela Lesajová.
Zmluva o kúpe a prevode akcií, ktorú podpísala slovenská strana s Deutsche telekom, umožňuje fondu nakladať s akciami pri riešení svojich finančných potrieb. Aj avizovaná transakcia mala byť repoobchodom, čiže predajom akcií so spätným odkúpením. Po návrate akcií fondu by zostali aj ďalej na jeho účte alebo by ich získal Deutsche telekom, ktorý má na ne predkupné právo. Vznikli totiž z navyšovania základného imania investíciami.
Nepravdepodobný je aj predaj akcií z portfólia ministerstva dopravy. „Nie s takým niečím sa neuvažuje,“ povedal štátny tajomník rezortu Dušan Faktor. Ako podotkol, uznesenie, ktorým sa určila akcionárska štruktúra, stále platí a Faktor neočakáva, že by sa menilo. Podľa neho sa dá o predaji akcií uvažovať v horizonte dvoch alebo troch rokov. V takom prípade by sa akcie zrejme uviedli na kapitálový trh. „Ak to, samozrejme, odsúhlasia akcionári, zatiaľ sa však o tom nediskutovalo,“ skonštatoval.
TOMÁŠ KURTANSKÝ