Devízové rezervy NBS sa k minulej strede stenčili o 89 miliónov dolárov. Keďže zúčtovanie transakcií medzi bankami trvá dva dni, číslo obsahuje len prvé dva vstupy centrálnej banky na trh. Po nich ešte nasledovali ďalšie dôraznejšie, rozsah ktorých naznačí až tohtotýždňová informácia o stave rezerv.
„Pozornejšou analýzou pravidelnej štatistiky o stave devízových rezerv možno odhadnúť nezverejnený objem devíz použitých na obranu koruny,“ tvrdí analytik Slovenskej sporiteľne Vladimír Vaňo. Po zohľadnení stálych vplyvov na výšku rezerv, napríklad ceny zlata a kurzových pohybov, sa podľa Vaňa ukáže, že prvé dve intervencie stáli národnú banku približne 130 miliónov eur.
Riaditeľ oddelenia treasury centrálnej banky František Szulényi trvá na stanovisku, že NBS údaj zverejní až v júli v pravidelnom mesačnom menovom prehľade a k odhadom sa odmietol vyjadriť. „Bral by som to však opatrne, pretože od tohto roka platí nová metodika vykazovania devízových rezerv,“ povedal. Tá podľa neho podobné výpočty komplikuje.
Vaňo pripúšťa, že problematickým miestom odhadu je pomer rezerv v euro- a dolárových aktívach, ktorý NBS nezverejňuje. Počítal preto s podielom, ktorý by zodpovedal štruktúre zahraničného obchodu.
Odhadnuté náklady dvoch zásahov predstavujú len asi dve a pol percenta súčasných devízových rezerv NBS, pripomenul Vaňo. K dispozícii má stále skoro päť miliárd dolárov a po očakávanom júlovom príleve peňazí za SPP to bude vyše 7,5 miliardy. Pre menu je stav rezerv bezpečný, ak dosiahne trojnásobok sumy mesačných dovozov. Aktuálny stav rezerv túto úroveň presahuje. Spolu s peniazmi z privatizácie plynární stúpne dokonca na šesťnásobok dovozov.
Guvernér NBS minulý týždeň nechcel prezradiť, koľko upokojenie nervozity na trhu so slovenskou korunou stálo, pretože by zverejnenie objemu intervencií „sťažilo manévrovací priestor NBS“. Szulényi včera dodal, že národná banka sa obáva aj reakcie obchodníkov, a následne aj kurzu.
Centrálna banka priamymi zásahmi ovplyvňovala kurz koruny v posledných dvoch týždňoch po jeden a pol ročnej prestávke. Vlani v januári na intervencie použila 44 miliónov eur.
JANA BRONDOŠOVÁ