
Modelový príklad pri mesačnej mzde 15 000 korún
právna Sociálna poisťovňa.
Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš po včerajšom rokovaní Hospodárskej rady vlády vyhlásil, že pôvodný návrh ministerstva práce sa ukázal ako neprijateľný a „nakoniec sa rozhodovalo medzi decentralizovaným a kompromisným modelom“.
Úplnú decentralizáciu navrhuje ministerstvo hospodárstva, ktoré sa drží koncepcie modernej reformy dôchodkového systému spočívajúcej v konkurencii správcov penzijných fondov. Na druhej strane takzvaný kompromisný model hovorí o tom, že ukladanie dôchodkových úspor na individuálne účty bude koordinovať štátom riadený investičný výbor. Tento model zoberie ľuďom slobodu usmerňovania svojich investícií, no pri rozhodovaní nájde podporu ľavicových politikov.
„Konkurencia by podľa mňa mala v systéme fungovať. Aj jeden, aj druhý model počíta s viacerými správcami penzijných fondov. Je však potrebné návrhy dopracovať, keďže v nich nie je dostatočne jasne definovaný regulačný rámec, ktorý by zabránil defraudácii úspor,“ skonštatoval Mikloš a dodal, že o doplnených materiáloch by mali rokovať „čo najskôr, pravdepodobne počas letných mesiacov“.
Z Miklošovho vyjadrenia vyplynulo, že osobne by uprednostnil decentralizovaný model z dielne ministerstva hospodárstva. „Ak by o smerovaní úspor ľudí do súkromných fondov rozhodoval investičný výbor, je tam automaticky vysoké riziko korupcie. Takisto mi nikto nevedel povedať, akú zodpovednosť by niesol tento výbor za zhodnocovanie úspor,“ povedal Mikloš.
O tom, koľko percent zo sociálnych odvodov budú ľudia a ich zamestnávatelia odvádzať na vlastné účty v penzijných fondoch, ešte nie je rozhodnuté. Mikloš: „Bude to predmetom diskusie. Osobne si myslím, že by to malo byť vyššie číslo (oproti návrhu ministerstva práce, pozn. red.), dokonca by bolo dobré, ak by si mladí platili už iba na individuálne účty. Tieto kroky však budú automaticky žiadať viac peňazí na reformu.“
TOMÁŠ VELECKÝ