h osemsto bodov. Po búrlivej spoločenskej diskusii sa ale lekárska fakulta uzniesla, že Rómom špeciálne podmienky neposkytne.
Fakulta však naďalej plánované zníženie náročnosti prijímačiek pre rómskych uchádzačov obhajuje. „Išlo o netradičný krok, ktorý žiadnym spôsobom nediskriminoval ostatných uchádzačov. Navrhli sme totiž, aby traja Rómovia boli prijatý navyše, nad stanovený počet 300 študijných miest,“ vysvetľuje prodekan Martin Dúbrava. „Traja rómski uchádzači by neboli tzv. polovičnými lekármi, ako o nich rozprávala verejnosť. Počas štúdia by totiž mali rovnaké podmienky ako ostatní prijatí uchádzači.“
V uznesení Akademického senátu fakulty, ktorý návrh na špeciálne podmienky pre Rómov zrušil, sa píše, že „v celospoločenskej diskusii nezískal rozhodnú podporu reprezentantov a autorít vysokej školy, vlády ani rómskej komunity. Naopak, expert na ústavné právo Peter Kresák a minister spravodlivosti Ján Čarnogurský verejnosti v masmédiách prezentovali názor, že môže ísť o krok, ktorý je v rozpore s ústavou“. Fakulta sa preto rozhodla, že nemôže ďalej riskovať, svoju aktivitu ale naďalej považuje za „dobre mienenú“.
Na medicínu sa tohto roku hlásilo 1420 študentov - na všeobecné lekárstvo 1326 a na stomatológiu 94. Na prijímačky, ktoré sa konali od 17. do 21. júla prišlo 75,4 percenta prihlásených. Zobrali 393 ľudí - tí dosiahli vyše 600 bodov, teda viac ako tri štvrtiny z možného počtu. Zo zahraničných študentov prijali asi polovicu. Zaujímavosťou je, že tak ako vlani aj tohto roku prijímacie testy „nezvládol na prijatie“ ani jeden uchádzač z Českej republiky. (sr)