Okrem toho bude platiť napríklad aj zákaz priblíženia k týranej obeti na viac ako päť metrov pod hrozbou väzenia. Zvýšia sa sadzby za násilné činy, ak sa bude týrať blízka alebo zverená osoba. Napríklad za znásilnenie sa trest zvýši z dvoch až ôsmich na päť až dvanásť rokov. Okruh obetí sa rozširuje aj o bývalú blízku osobu, lebo koľkokrát môže ísť trebárs o bývalú manželku či družku, ktorú ohrozuje jej expartner.
Desiatky, podľa odborníkov až stovky týraných žien na Slovensku už niekoľko rokov čakajú na takéto zákonné úpravy. Ženy sa však pýtajú, ako to bude v praxi? Napríklad Bratislavčanka pani Anna vlastní s mužom byt v Petržalke, ale od decembra býva s dvojročným synom u rodičov. Po psychickom a fyzickom napádaní od muža utiekla. Tvrdí, že jeho panovačné správanie sa začalo už dva týždne po pôrode. Vzťahy sa tak vyostrili, že Anna sa asi po roku manželstva presťahovala k rodičom. Po čase sa vrátila. Druhý konflikt bol iba otázkou času. Zdeptaná žena sa vlani koncom roka rozhodla celkom odísť. Bezvýsledne sa obracala na policajtov, ktorí vždy len rozhodili rukami, keď žiadala pomoc, ako sa dostať k svojim veciam do bytu s vymenenou zámkou. „Manžel tam žije sám a ja sa tlačím s malým v byte rodičov,“ hovorí Anna.
Od 1. januára sa situácia zmení - ak týraná osoba podá oznámenie na súd, ten musí do siedmich dní rozhodnúť o predbežnom opatrení. Bude to fakticky znamenať povolenie pre policajtov vniknúť do bytu násilníka a vykázať ho z bytu. Jeho návrat do bytu nebude možný, kým nerozhodne súd o celom prípade. Zároveň bude možné vydať na potrebný čas aj zákaz priblíženia tyrana k obeti. Ak to agresor poruší, bude mu len za toto hroziť rok väzenia. (ru)