Začiatkom víkendu podľa všetkého zlyhali brzdy jednému z nákladných áut a vypadlo z neho niekoľko paliet naložených vrecami s nehaseným vápnom. Vietor ho poroznášal po okolí, časť splavila búrka do potoka Rudnica. V potoku uhynuli pstruhy, ktoré doň nasadili rybári.
Haváriu nikto neohlásil kompetentným orgánom, čo možno podľa odborníkov klasifikovať aj ako zanedbanie povinnosti. Dozvedeli sa o nej až od novinárov.
Popred dom manželov Chrenovcov preteká potok, v ktorom bolo ešte včera možné zazrieť uhynuté pstruhy, potkana a dokonca zajace. Okraj ich záhrady, ktorý, našťastie, sčasti od cesty oddeľujú stromy, tiež zachytil biely prach. Snažili sa rýchlo popolievať úrodu, aby vápno neostalo na listoch. Jarabina a gaštan pred domom sú však úplne biele. Listy gaštana, ktorému do víkendu nič nebolo, začali žltnúť a objavili sa na nich škvrny. Cez víkend mali na návšteve priateľov. Ich deti sa veľmi tešili, že vidia v horúčavách sneh.
Suseda Chrenovcov, ktorá býva o niečo vyššie, sa chystala oberať jahody, biely povlak jej úrodu úplne znehodnotil. „Boli tu aj rybári a povyberali uhynuté ryby. Hovorili, že im to zničilo niekoľkoročnú robotu, lebo pstruhom sa tu dobre darilo,“ hovorí Peter Chren.
Obyvatelia tejto časti mesta už viackrát žiadali, aby sa s nebezpečnou cestou niečo robilo. Havárie sú tu veľmi časté. Členitou cestou jazdia hlavne v zime kamióny, ktoré sa chcú vyhnúť Donovalom. Frekvencii dopravy už cesta vôbec nevyhovuje. Nevedie popri nej chodník ani väčšia krajnica a obyvatelia musia pred autami často odskakovať do poľa.
Od júna prešli kompetencie pri riešení podobných prípadov z okresných úradov na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Hoci v Banskej Bystrici funguje nepretržitá 24-hodinová služba aj počas víkendov, haváriu nik nenahlásil, dozvedeli sa o nej až od denníka Sme.
KVETA FAJČÍKOVÁ