
Miestna polícia sa snaží udržať okolo 300 fanúšikov zdraviacich futbalistov Kórejskej republiky, ktorí prichádzajú na včerajší tréning futbalistov v Soule. Kórea dnes nastúpi v semifinále proti trojnásobnému majstrovi sveta Nemecku. FOTO - TASR/AP
Futbaloví tréneri špičkových krajín v minulosti dlhé roky, najmä pred šampionátmi, s obľubou šírili teóriu o vzbure trpaslíkov.
Historické výsledky ich však rovnako dlhé roky usvedčovali z alibizmu, aby sa v prípade svojho výbuchu mohli chytať záchranných fráz, že dnes vo svete už niet slabého súpera, že každý môže zdolať každého, že špička sa vyrovnáva.
To naozaj do istej miery platilo. Predovšetkým africké tímy v minulosti v niektorých zápasoch, najmä v základných skupinách, očarili atraktívnou (zväčša však takticky naivnou) hrou, no potom skôr či neskôr zomreli na krásu. Semifinále a medaily ostali vždy iba záležitosťou naozajstnej futbalovej šľachty.
Neveľmi sa v tomto smere líšili aj európske šampionáty, kde sa o jediné prekvapenie futbalového storočia postarala partia legionárov Dánska okolo Mortena Olsena, súčasného trénera. Tá sa dostala na ME do Švédska 1992 iba ako náhradník za občianskou vojnou diskvalifikovanú Juhosláviu a vrátila sa s titulom.
Ani triumf Československa v Belehrade 1976 nemožno označiť za bombový, lebo bývalá ČSR sa už predsa dvakrát predtým prebojovala až do finále MS (1934 a 1962).
Doteraz si neškrtli
Naozajstná vzbura trpaslíkov sa teda podarila až teraz na ázijských MS. Popri ostrieľaných finálových účastníkoch (Brazília zo svojich šiestich doterajších finále vyťažila štyri tituly) a Nemecku (zo šiestich tri) sa o účasť v jokohamskom vyvrcholení pobijú absolútni nováčikovia - „červení diabli“ z Kórey a Turecko.
Ani jeden z nich si doteraz na MS veľmi neškrtol. Kórea absolvovala síce päť záverečných turnajov, no so zúfalou bilanciou sumáru štrnástich zápasov: žiadne víťazstvo, desať prehier, skóre 11:43. Umiestnenia: 1954 - šestnásta zo šestnástich účastníkov, 1986 - 20. z 24, 1990 - 22. z 24, 1994 - 20. z 24 a 1998 - 30. z 32.
Turecký výpočet je kratší. V minulosti sa do záveru MS prebojovali iba v roku 1954 vo Švajčiarsku, kde po prehre s Nemeckom 1:4 rozdrvili práve Kóreu 7:0. Celkovo skončili vtedy Turci na slušnom deviatom mieste zo šestnástich mužstiev.
Naozaj až v Ázii
Už dnes je isté, že vzbura trpaslíkov prinesie medailový dôkaz. Z ich pohľadu v horšom prípade v sobotu 29. júna na štadióne v Daegu jedného z dvojice Kórea - Turecko dekorujú bronzovými medailami. Teoreticky sa však môže stať to, čo papier futbalových prognóz ťažko znesie, že si tam nezahrá ani jeden z nich a z traumy sa budú spamätávať Brazílčania s Nemcami. Alebo historicky nový mix, čo by znamenalo prvé ázijsko-juhoamerické alebo ázijsko-európske finále a tým automaticky aj rovnaké zloženie malého finále o bronz.
Brazília s Nemeckom sa vo finále ešte nikdy nestretli, ale zhodou okolností sú obaja zainteresovaní v tom, že iba dvakrát sa zopakovalo obsadenie tohto najdôležitejšieho zápasu. Brazília s Talianskom v rokoch 1970 a 1994 a Nemecko s Argentínou 1974 a 1990.
Na doterajších šestnástich MS sa tituly majstra sveta presne na polovicu delili medzi Južnú Ameriku a Európu. Štyri získala Brazília, po dva Argentína s Uruguajom. Z Európanov po tri Nemecko a Taliansko, po jednom Anglicko a Francúzsko. Čisté európske finále sa hralo päťkrát (34, 54, 66, 74, 82), čisté juhoamerické dvakrát - 1930: Urguaj - Argentína (4:2) a 1950: Uruguaj -Brazília (2:1).
Francúzi prelomili hegemóniu
V Jokohame môže dôjsť k deviatemu zmiešanému finále klasických rivalov - Južná Amerika verzus Európa. V predchádzajúcich ôsmich dokázal vyhrať európsky zástupca iba dvakrát. Nemci v Taliansku 1990 nad Argentínou a pred štyrmi rokmi Francúzi doma s Brazíliou.
Európa vo finále prehrala štyrikrát s Brazíliou (dvakrát Taliansko: 1970 v Mexiku a 1994 v USA, raz Československo: 1962 v Čile, raz Švédsko: 1958 na domácej pôde, čo je doteraz jediná výnimka z pravidla, že majster sveta sa presadil na inom kontinente). A Argentína si v roku 1978 poradila doma s Holandskom. V najbližších dňoch by túto tendenciu mohli zachovať iba Kórejčania.
VOJTECH JURKOVIČ, Tokio