CHICAGO – Vládny špeciál privezie dnes na Letisko Milana R. Štefánika pozostatky slovenského politika Milana Hodžu. Päťdesiatosem rokov po smrti sa mu tak splní jeho vôľa. Slovensko preváža pozostatky štátnika s vojenskými a štátnymi poctami z emigrácie prvýkrát.
Slovenská delegácia odletela do Chicaga, kde počas druhej svetovej vojny Hodža žil, v nedeľu. V nedeľu podvečer sa v Chicagu na brehu Michiganského jazera stretla slovenská komunita v štylizovanej Monet Garden. Krajania s nadšením tlieskali preslovom ministra kultúry Milana Kňažka a slovenského veľvyslanca v USA Martina Bútoru. Na svojho predka sú hrdí, udalosť sa niesla vo veľmi slávnostnom duchu.
„O mojom dedovi sa často hovorilo, že bol veľký človek a že bojoval za slovenský národ. O jeho politickom živote som vtedy ako dieťa nevedel, dozvedel som sa to až teraz,“ spomína na Milana Hodžu vnuk John Pálka, dnes uznávaný neurochirurg na Univerzite v Seattle. Do Monet Garden prišiel s rodinou.
Pálka sa narodil len krátko pred Hodžovou smrťou, keď bola rodina na úteku, v roku 1939 v Paríži. Deda videl raz v živote, pozná ho len z rozprávania. Po vojne sa Hodžovci vrátili do Československa, no po nástupe komunistického režimu museli opäť emigrovať. „Pamätám sa, ako sme utekali cez Prahu.“ Dnes je Pálka nadšený, že sa splní dedovo prianie. „Bol to taký rodinný sen,“ povedal s uľahčením.
V štáte Illinois žije približne 200-tisíc Slovákov. „Niekedy mali Slováci v Chicagu 12 katolíckych a 7 evanjelických kostolov, okolo nich sa aj združovali slovenské komunity. Dnes je ich oveľa menej, no možno aj preto sú si veľmi blízke,“ hovorí Thomas Klimek Ward, ktorý mal slovenských rodičov.
„Je dobré, že slovenská spoločnosť je pripravená opäť prijať svoje osobnosti, medzi ktoré patrí aj Hodža,“ povedal na stretnutí so Slovákmi Bútora. Podľa neho to práve pre nich má veľký význam.
Na tunajšej univerzite sa včera diskutovalo o Hodžovom diele, preslov mali americkí odborníci na stredoeurópsky priestor, aj Slováci Pavol Lukáč a Miroslav Wlachovský. Vzápätí sa konala v evanjelickom kostole Trinity Lutheran Church pietna rozlúčková ceremónia. Zabezpečovala ju tá istá pohrebná služba, ako pred 58 rokmi. Potom rakvu s pozostatkami naložili do automobilu a v sprievode čestnej americkej jednotky previezli na letisko.
Telesné pozostatky Hodžu po návrate prevezú z Bratislavy do Martina, kde budú vo štvrtok uložené na Národnom cintoríne v dubovej rakve v americkom štýle, zahalenej slovenskou zástavou. Rakvu vystavia pre verejnosť v Evanjelickom kostole v Martine v stredu.
Už minulý týždeň na Martinskom cintoríne exhumovali pozostatky Hodžovej manželky Ireny a v novej rakve ich uložili do spodnej časti hrobu.
MIRKA HOROBOVÁ