Psychológovia z krízových stredísk a Linky detskej istoty vedia, že v období vysvedčení je viac zúfalých telefonátov aj detských samovrážd. Tvrdia, že každý pokus o samovraždu treba vnímať ako výkrik o pomoc. Je to únik z neriešiteľnej situácie, keď dieťa nevie povedať, čo ho trápi, alebo ho nik nechce vypočuť.
Motívom samovrážd detí sú aj známky. „Rodič by mal poznať dieťa a vedieť, čo zvládne,“ hovorí psychologička Vlasta Kurucová. „Nemal by žiadať od dieťaťa to, čo kedysi sám nedosiahol.“ Deti, ktoré dostanú zlé vysvedčenie, sa často boja ísť domov a tvrdia: za toto ma naši zabijú. „Do tejto kategórie nepatria iba samovraždy školákov so zlým vysvedčením,“ vysvetľuje Vlasta Kurucová. „V skratovej situácii sa môže ocitnúť aj jednotkár, ktorý zrazu dostane horšiu známku. Najmä ak za dobrými výsledkami stojí veľa tvrdej práce, a keď sa od statusu jednotkára odvíja kladné hodnotenie a sebadôvera dieťaťa.“
„Ja sa zabijem!“ kričí deväťročné dievčatko a pritláča si ruky na uši. „Keď začne takto vyvádzať, vidím, že som asi priveľmi pritlačila,“ hovorí jej mama. „Vtedy sa snažím situáciu trošku uvoľniť, aj keď som presvedčená, že moje požiadavky boli správne. Aj keď to prežívam vážne, netvárim sa príliš vyľakane, aby to nezačala používať ako spôsob vydierania.“
O samovraždu sa niekedy pokúšajú aj prváci alebo druháci. Deti používajú všetky dostupné spôsoby: plyn, podrezanie žíl, lieky v kombinácii s alkoholom aj skok z okna. „Čím sú deti staršie, tým je pokus o samovraždu premyslenejší,“ hovorí psychologička.
Odborníci vedia, že príčinou školských zlyhaní detí, ktoré vedú k depresiám a samovražedným pokusom, je často zlyhanie rodiny. Štatistiky hovoria, že i tam, kde je rodina úplná, sú rodičia čoraz menej ochotní skutočne aktívne tráviť čas so svojimi deťmi, zhovárať sa s nimi o ich problémoch. Napríklad prieskumy z USA hovoria, že u detí z nekompletných rodín sú samovraždy dvakrát častejšie ako u žiakov, ktorí žijú s oboma rodičmi.
„Prišla k nám matka s dcérou, že si prestali rozumieť, dievča vôbec nepomáha a úplne stratilo záujem aj o školu,“ hovorí Vlasta Kurucová. „Bol tam aj pokus o samovraždu. Nakoniec sme prišli nato, že prapríčinou bol rozvod rodičov. Dieťa smútilo, nedokázalo sa sústrediť na učenie a zlyhávanie v škole navyše zapríčinilo aj zhoršenie vzťahu s matkou.“
(gal)
Motív konflikty a školské problémy
deti do 14 rokov deti 15-19 rokov
samovraždy 0 3
samovražedné pokusy 5 26
Zdroj: Zdravotnícka štatistika rok 2000, Ústav zdravotníckych informácii